kaksiklogo pikk

UUDISKIRI 7/2022

Detsembris avaneva ettevõtlusmeetme maht on

210 688 eurot

15 - 21. detsembrini on võimalik taotlusi esitada Kodukant Läänemaa LEADER ettevõtlusmeetmesse. Meetme kogumaht on üle 200 000 euro, projekti maksimaalne toetussumma kuni 64 000 eurot.
Taotlusi saavad esitada Kodukant Läänemaa tegevuspiirkonnas tegutsevad ettevõtjad (OÜ, AS, FIE), kes on registrisse kantud vähemalt aasta enne taotluse esitamist. Toetust saab küsida nii investeeringute teostamiseks, toodete arendamiseks ning ettevõtluseks vajaliku tugivõrgustiku rajamiseks.

Taotlemise tingimused ja järelvaadatava meetme infotunni leiab kodulehelt www.kklm.ee/leader-meedetaotlemine/

Taotlejaid nõustavad:
Maarja Pikkmets
maarja.pikkmets@kklm.ee
56907685

Liis Moor
liis.moor@kklm.ee
58164888

Kodukant Läänemaad külastas Eesti Külaliikumine Kodukant

10. novembril külastasid Kodukant Läänemaa juhatust Eesti Külaliikumine Kodukant juhatuse liikmed Liia Lust ja Tanel Talve. Põneva ja elava arutelu käigus vahetati palju häid mõtteid ning ideid Kodukandi edasise tegevusfookuse sättimisel - kogukondade võimekuse tõstmine mitmel tasandil: teadmiste suurendamine, majandusliku olukorra parandamine, sisejulgeolek, kogukondade võime ise hakkama saada nii igapäevaelus kui ka võimalikus kriisiolukorras.
Kodukant
logo2

Novembris toimunud viies Läänemaa toidunädal oli edukaks

Läänemaa toidunädal toimus sel aastal 3. -13. novembril ning kandis eraldi kontseptsiooni “ToiduELAMUS”. Viimase eesmärk oli tuua esile Läänemaa toidu, toidutootjate ning - pakkujate kvaliteeti, mis pakub naudingut ning elamust. Lisaks erimenüüdele restoranides oli rõhk sellel aastal eriüritustel.

Kodukant Läänemaa toidunädala koordinaator Kai Kulboki sõnul läks üritus üle ootuste hästi. „Mure oli, et kui palju Haapsalust väljas toimuvate ürituste vastu huvi tuntakse. Mure oli aga asjata, sest näiteks Noarootsi lokaali Läänemaa toorainest valmistatud prantsuspäraseid toite käis söömas üle saja inimese.” Kontsert - õhtusöök Lihulas Hr Aleksandri kokteili- ja õlletoas oli ammu enne toimumist välja müüdud. Vormsil toimunud pirukate valmistamise koolitus oli aga nii populaarne, et kõik huvilised sinna ei pääsenudki.

Kontseptsiooni “ToiduELAMUS” kandis ka Kõmsil toimunud Hanila Laulu- ja Mänguseltsi poolt korraldatud üritus “Lip lipi peal, lapp lapi peal…”, kus pakuti peamiselt kapsast valmistatud toite ja esinesid rahvamuusikud. Kohalike elanike kõrval olid Kõmsi toidupeol kohal ka ukrainlased, kes katsid laua oma rahvustoitudega. Kõmsi rahvamajas toimunud Läänemaa toidunädala ürituse kohta loe täpsemalt 15.novembri Lääne Elust.

Huvilisi jagus ka Haapsalu toidukohtadesse, näiteks reedel Wiigi kohvikus toimunud õhtusöögile oli tung nii suur, et sinna tuli panna lisalaudu ja -toole.
Toidukohad ise jäid Läänemaa toidunädalaga üldiselt väga rahule. Värskelt avatud Aasia Villa esindaja Mery-Liis Rootbergi sõnul oli toidunädal neile väga heaks reklaamiks. “Osalejate huvi oli suurem kui suutsime ära mahutada ning saime tutvustada oma toidukohta kohalikele inimestele”.

Toidunädalal osalesid 21 Läänemaa toidukohta, toimus 14 eriüritust, mõni neist mitu korda.

Läänemaa toidunädal 2023 toimub järgmisel sügisel.
315286077_684099946765670_2480116578338918375_n
316749761_456472909967671_226952908586944895_n
vormsi 1
toidunadal-komsil_malleliisa-18-1024x682
toidunadal-komsil_malleliisa-19-1024x681
Toidun2dal_pealkiri

Kogukondade konverents innustas ja inspireeris

18.-19. novembril toimus Roostal Kogukondade konverents, mis koondas ühe mütsi alla 70 inimest igast eluvaldkonnast ja Eesti eri nurkadest. Osalejate seas oli lisaks külade esindajatele ka pääste, avaliku sektori, aga ka ettevõtluse esindajaid.

Kahepäevasel konverentsil pandi rõhku külaliigutajate ja kogukonna aktivistide toetamisele ning nende teadmiste - oskuste parandamisele oma piirkonna kogukonnaelu hoidmisel ja arendamisel, pakkudes neile samal ajal võimalust luua uusi kontakte koostöö arendamiseks.

Konverentsi mitmekülgne ettekandjate nimistu pakkus huvitavat kuulamist ja kaasa mõtlemist kõikidele osalenutele. Kogukondade koostööst ja külavanema rollist rääkis külavanem, andragoog ja suhtlustreener Iiris Saluri, Siseministeeriumi rahvastiku ja kodanikuühiskonna asekantsler Raivo Küüt andis ülevaate riigi tegevustest külade ja kogukondade suunal ning sotsiaalteadlane ja dokumentalist Peeter Vihma tegi põneva ettekande kliimakriisist Eesti omavalitsuste vaates. Õhtu jagas osalejatega mõtteid Eesti eheduse teemal kirjanik ja semiootik Valdur Mikita. Peagi on kõik ettekanded järelvaadatavad Kodukant Läänemaa YouTube kanalis.
Konverentsi teisel päeval jagunesid osalejad gruppidesse, kus oli võimalus kaasa rääkida ning kaasa mõelda mitmesugustes aktiivsetes töötubades kogukonna ettevõtluse, vaimse tervise, vabatahtliku töö, koostöö, turvalisuse ja noorte kaasamise teemal.

Konverentsi korraldasid MTÜ Kodukant Läänemaa, MTÜ Nelja Valla Kogu ja Harjumaa Omavalitsuste Liit LEADER koostööprojekti “EstPol: jätkusuutlikud kogukonnad” raames.

Pilte konverentsist saad vaadata SIIT.
DSC_1241
DSC_1236

Tule arukate maapiirkondade aastalõpu seminarile!

6.-7. detsembril toimub Jänedal arukate maapiirkondade aastalõpu seminar, kuhu oodatatakse kõiki keda teema kõnetab.

Inspiratsiooniseminari eesmärk on tutvustada arukaid ettevõtmisi Eesti maapiirkondadest, et koguda innustust uueks aastaks ja võtta kokku käesoleva aasta tegevused.

Ürituse esimene päev keskendub LEADER koostööprojekti "Arukate külade arenguprogramm" tulemuste tutvustamisele ja teisel päeval saab kuulda inspireerivatest projektinäidetest, mis on osalenud Euroopa konkursil "Inspireeriv maaelu".

Seminar on suunatud LEADER tegevusrühmade esindajatele, arukate külade huvigruppile, kuid ka teistele, keda teema kõnetab.

Üritust korraldab Põllumajandusuuringute Keskuse maaelu võrgustikutöö osakond koostöös LEADER tegevusrühmadega.

Üritusele saab registreerida kuni 1. detsembrini 2022.

Lisainfo vt SIIT.
ARUKAD KÜLAD_LOGO SET(1)

Taotle endale kogukonna eestvedaja stipendium

  • Oled ise kogukonna eestvedaja? Või kuulud kogukonda, millel on eestvedaja?
  • Tule ja tutvu KÜSKi kogukonna eestvedaja stipendiumi (KES23) konkursi tingimustega!
  • Stipendiumi suurus 5000 eurot!
  • Jagub 20-le inimesele!
  • Kandideeri ise või ärgita oma kogukonna eestvedajat kandideerima!
Nagu nimigi ütleb, on kogukonna eestvedaja stipendium mõeldud inimesele, kelle südameasi on juhtida oma kogukonnas toimuvat ja tõmmata kaasa teisi.
Stipendiumi eesmärk on motiveeritud ja kogukonna arendamiseks vajalike oskuste, teadmiste ja võimetega eestvedaja, kes on kogukonna elujõu kasvataja ja uute arengusammude innustaja.

Stipendiumi saab taotleda eraisik iseendale.

Kogukond on selle stipendiumi mõistes ühise eesmärgi nimel tegutsev, piirkondlikult määratletav ja ühe omavalitsuse territooriumil Eestis tegutsev inimeste rühm.

Stipendiumi suurus on 5 000 eurot, mis on maksuvaba. Taotluse esitamise tähtaeg on 10. jaanuar 2023.

Vaata lisa SIIT.

Kevadel 2023 avaneb meede 4 lisavoor

10. novembril toimunud Kodukant Läänemaa juhatuse koosolekul oli üheks arutlusteemaks 14.-20. septembril 2022 toimunud meede 4 (covid-19 kriisi mõju leevendamine) taotlusvooru jääk summas 35 590,08€.

Pika arutelu käigus jõuti järeldusele, et COVID-19 meetme jääk kasutatakse uue vooru korraldamiseks 2023. aasta kevadel.

Täpsem info järgmistes uudiskirjades.

Eesseisvad sündmused

1.12 kl 18 - 22 Kodukant Läänemaa aktus - õhtusöök Oru kultuurisaalis
6. -7. 12 Maaeluvõrgustiku inspiratsiooniseminar "Arukad maapiirkonnad" - Jänedal, Lääne-Virumaal
08.12.22 EPKK "Teraviljafoorum 2022"
9. 12. 22 Veebipõhine kursus "Tootmishügieeni tagamine toidu käitlemisel"
15.12. 22: loeng "Teadlase vaade maaelu arengule - Sotsiaalne innovatsioon maapiirkonnas (PMK hoone, Jäneda või online)
15. 12. 22 Infopäev "Uue perioodi otse- ja investeeringutoetused "- Veebis
15.-21.12 22 Meede 1 taotlusvoor Kodukant Läänemaa
Email Marketing Powered by MailPoet