kaksiklogo pikk

UUDISKIRI 9/2023

view this in your browser

Läänemaa Toidunädalal oli au sees kohalik tooraine.

5. - 15. oktoobril toimunud Läänemaa Toidunädala eesmärk oli tuua esile Läänemaa toidu, toidutootjate ning - pakkujate kvaliteeti, mis pakub naudingut ning elamust. Lisaks erimenüüdele restoranides sai osaleda üritustel (kontsert-õhtusöögid, söögid koos koolitusega jne).

Kuu aega varasemaks toodud üritus (eelnevalt toimus novembri alguses) tasus end toidukohtade sõnul ära, sest sügise keskpaik on rikkalik kohaliku tooraine poolest ning samuti saab osaliselt pikendada ka suvist hooaega.
Erimenüüd Läänemaa tootjate toorainest pakkusid 16 toidukohta üle Läänemaa ning lisaks oli võimalus osaleda mitmel üritusel.
Toidukohad jäid toidunädala külastajate arvuga enam vähem rahule. Kui KIIL Sushibaaris oli võrreldes eelmise aastaga külastajaid vähem siis vastupidiselt restoran Von Gernet jäi oma tulemusega väga rahule.
"168 erimenüü komplekti müüsime", teatas Von Gernet Restorani Chef de Cuisine Tanel Kulbok rõõmuga.
Selle aasta toidunädala tegi veel eriliseks 7. - 8.oktoobril toimunud sügistorm, kus paljud toidukohad pidid oma toiduvalmistamise ja muu ürituse läbi viima ilma elektrita ja küünlavalgel.
"Toidunädal läks suurepäraselt. Ilm oli vägev! Kes broneerisid said oma soovitud menüü kätte. Muidugi elektrit ega vett polnud aga õnneks oli meil teisi variante" teatas Puise Ninal Kogre Kõrtsis toimetav Piret Nõmmik.

Läänemaa Toidunädal toimus juba kuuendat korda, järgmine ootab ees juba tuleval sügisel.
Restoran Von Gernet Chef de Cuisine Tanel Kulbok rõõmustamas kordaläinud toidunädala üle.

Kodukant Läänemaa kutsub perepäevale!

Hea Kodukant Läänemaa liige!

Oled südamest oodatud meie selle aasta kokkuvõtvale üritusele, mida tahame tähistada koos teie ja teie lähedastega.

Kodukant Läänemaa perepäev toimub 3.detsembril Nõval, kell 12.00 - 17.00.

Koguneme kell 12.00 Peraküla telkimisplatsil, kus Nõva RMK loodusgiidid viivad meid matkarajale. Avastame koos värskes õhus kaunist Nõva loodust ning naudime üksteise toredat seltskonda. Peale seda ootab meid telkimisplatsil soe lõunasöök, mille järel suundume Nõva RMK Külastuskeskusesse. Seal võtame aasta kokku koos tegevmeeskonna ja RMK töötajatega.

Kuna kohtade arv on kahjuks piiratud siis REGISTREERIMINE kestab 17.novembrini või kuni kohti jätkub.

Samuti seoses ilmaoludega võib programmis tulla muudatusi.

Ootame teid toredalt koos aega veetma!

Toimus Läänemaa turismiasjaliste konverents.

24. oktoobril toimus Puise Nina Külalistemajas Läänemaa turismiasjaliste konverents, kus osalesid ka mitmed meie liikmed.

Peamiseks teemaks oli loometurism, mis on tänapäevases muutlikus maailmas üha enam populaarsust koguv trend turismimaastikul.

„Loometurism on reisimine, mis on suunatud kaasahaaravale ja autentsele kogemusele koos osalusõppega kunstide, pärandi või koha eripärade alal ning mis loob ühenduse nendega, kes selles kohas elavad ja seda elavat kultuuri loovad“. (UNESCO)

Loometurism on teadmistepõhine loominguline tegevus, mis ühendab tootjaid, tarbijaid ja kohti, kasutades tehnoloogiat, andeid või oskusi, et luua mõttekaid mittemateriaalseid kultuuritooteid, loomingulist sisu ja kogemusi“. (OECD)

Konverentsil rääkisid oma kogemuslugusid erinevad Eesti loometurismi pakkujad, samuti vaadati tagasi Läänemaa lõppevale turismihooajale ning tutvustati tulevasi plaane.

Lisaks tutvustati Harju-, Rapla- ja Läänemaa 2023-2027 turismistrateegiat ning peagi avatavat turismikorraldaja uut tööriista - profiveebi.

Kodanikuühiskonna innovatsioonifondi 2023. aasta taotlusvoor elanikkonnakaitse võimekuse arendamiseks

Taotlusvoor lõpeb: 30.11.2023 kell 23:59.

Innovatsioonifond toetab kogukondade ja kohalike omavalitsuste omavahelist koostööd kogukonnakeskse valitsemisviisi kaudu ning pakub seeläbi võimaluse ühiselt tõsta elanikkonnakaitse võimekust kogukonnas.
Julgeolekuolukorrast tingituna on 2023. aaastal innovatsioonifondi fookuses just elanikkonnakaitse.
Taotlusi saab esitada ajavahemikul 22. augustist kuni 30. novembrini 2023.

Taotlusvooru eesmärk on:
  • kogukonnakeskse valitsemisviisi rakendamine kohalikus omavalitsuses;
  • elanikkonnakaitse vajaduste väljaselgitamine ja kohalikke olusid ning võimalusi arvestades nende lahendamine.
Innovatsioonifondist saab 2023. a. toetust taotleda:
  • kohaliku tasandi elanikkonnakaitse vajaduste väljaselgitamiseks (nt arutelud, ümarlauad, kriisirollide kaardistamine ja loomine, kriisivalmiduse liidrite määramine jne) kui need ei ole veel teada ja/või kokku lepitud kogukondlikult ja/või
kui kohaliku tasandi elanikkonnakaitse vajadused on välja selgitatud, siis
  • konkreetsete elanikkonnakaitse vajaduste rahastamiseks (nt teenuste tellimine, inventari soetamine, elektri varustuskindluse tagamine, kriisivarude kaardistamine, soetamine ja täiendamine, kriisiplaani koostamine, varjumiskohad ja -kindlus jne).
Projekti elluviimise periood on alates kodanikuühiskonna innovatsioonifondi üldtingimuste kehtestamisest 26. juunil 2023. a kuni 31. augustini 2024. a.

Taotlejaks saab olla Eestis registreeritud mittetulundusühing, mis tegutseb põhikirja järgi avalikes huvides või seltsing, mis tegutseb kirjaliku seltsingulepingu järgi avalikes huvides.

Omafinantseeringu nõuet ei ole.

Loe täpsemalt SIIT.

Veebiseminar - "Arukas külaturism toitlustuse korraldamise võimalused"

METK maaeluvõrgustiku teenistus korraldab 2. novembril 2023 külaturismi ja toitlustuse teemalise veebipõhise seminari. Kaasatud on spetsialistid Põllumajandus- ja toiduametist ning praktikud.

Ürituse eesmärgiks on vaadelda külaturismi teemat toitlustuse korraldamise vaatepunktist, millega peab kogukond toitlustuse pakkumisel arvestama, milliseid erinevaid võimalusi selleks on, kuidas teha seda kõike seadustele vastavalt ja keskkonda säästvalt jne.


Veebiseminar annab võimaluse saada informatsiooni, mõelda kaasa ning läbi teiste kogemuslugude leiab igaüks inspiratsiooni ja uut indu tegutsemiseks.

Külaturism võib olla üks võimalus, kuidas oma küla arukalt arendada. Aruka küla võimalus - arukas külaturism!

Seminar on suunatud arukate külade huvigrupile, LEADER tegevusrühmade esindajatele ja kõigile teemast huvitatutele.

Loe täpsemalt SIIT.

Avatud on uus tööriist kogukondadele

Avatud on uus tööriist kogukondadele - kogukonnaveeb.ee

See on tähenduslik veebiaken ja sündmus, mis avab kogukondlikule mõtteviisile tugevama ja parema kasvukeskkonna. Kui sind huvitab kogukondade arendamine ja kogukonnakeskne valitsemisviis, siis sellelt veebilehelt leiad nii päevakajalist, juhendmaterjale, kogemuslugusid kui ka teemakohaseid teadusartikleid.

Kogukonnaveeb on üks sammudest Siseministeeriumi strateegilise partnerluse tegevusplaanist “Kogukonnakeskse lähenemisviisi rakendamine aastatel 2023–2026“, mis saab teoks viie organisatsiooni koostöös: Maakondlikud Arenduskeskused, Tartu Ülikooliühiskonnateaduste instituut, Eesti Koostöö Kogu, Eesti Rahvaülikoolide Liit, OÜ Toimevõimendi.

Eesseisvad sündmused:

02.11.23 Veebinar "Arukas külaturism - toitlustuse korraldamise võimalused, maaeluvõrgustik.
2.11.23 KKLM juhatuse arenguseminar
16.11.23 Infopäev: "Päikeseenergia - kuidas ja kellele?" Tammejuure mahetalus
03.12.23 Kodukant Läänemaa perepäev Nõval.
5.- 6.12.23 LEADER talveseminar
Vaata ka:
Haapsalu Kutsehariduskeskuse koolitused
Email Marketing Powered by MailPoet