kaksiklogo pikk

UUDISKIRI 2/2024

view this in your browser

Juhatus ja tegevmeeskond tänab üldkoosolekul osalejaid!

26.02.2023 toimus veebipõhine KKLM üldkoosolek, millest võttis osa 49 liiget 69-st. Üldkoosoleku üheks päevakorrapunktiks oli põhikirja muudatuste kinnitamine. Liikmetelt, kes üldkoosolekul osaleda ei saanud, küsitakse nõusolek põhikirja muudatusteks kirjalikult.

Üldkoosoleku protokoll ja lisad on leitavad KKLM kodulehelt.

Kodukant Läänemaa tõi viimasel kümnendil piirkonda üle 4 miljoni euro.

Veebruari keskel kinnitas Kodukant Läänemaa juhatus lõppeva LEADER rahastusperioodi viimase taotlusvooru pingerea. Otsuse alusel esitatakse ettepanek PRIA-le üheksa projekti rahastamise osas kogusummas 80 340,44 eurot.
Viimane taotlusvoor oli avatud 13.-19.12.2023 elukeskkonna meetmes, millest said toetust taotleda vabaühendused ja kohalikud omavalitsused piirkonna eripära hoidmiseks ja arendamiseks ning piirkonna arenguks vajalike teenuste kättesaadavuse suurendamiseks. Positiivse rahastusotsuse saanud projektidest viis esitati Lääne-Nigula vallast, kaks Vormsi vallast, üks Lääneranna vallast ja üks Haapsalust. Üheksast projektist kaheksa puhul on tegemist investeeringuga seadmete ning vahendite soetamiseks ning ehitus- ja parendustöödeks. Esitati üks ühisprojekt rannarootsi pärandkultuuri lõimimiseks piirkonna haridusprogrammi.
“Hea meel on tõdeda, et LEADER-toetuse jagamine ei ole jäänud suletud ringi. Kuigi on küll korduvtaotlejaid, on nende poolt tehtud investeeringud end igati õigustanud. Samal ajal näeme, et iga uue vooruga tuleb taas uusi taotlejaid, kes soovivad piirkonna arengut toetada,” kommenteeris meetmespetsialist Maarja Pikkmets taotlejate mitmekülgsust.

Kokku on Kodukant Läänemaa Eesti maaelu arengukava 2014-2020 LEADER-meetme rakendusperioodil esitanud PRIA-le ettepaneku 190 projekti rahastamiseks kogumahus 4,5 miljoni euroga.

Mõistagi on taotlejatel erinevatel põhjustel ette tulnud ka projektide katkestamisi, kuid meetme vajalikkust tõestab esitatud projektide arv. Perioodil 2016-2023 viis Kodukant Läänemaa läbi 20 taotlusvooru, mille tulemusena esitati positiivne rahastusotsus 93-le ettevõtluse arendamise ja 77-le elukeskkonna arendamise projektile. Aastatel 2020-2022 rakendati erandkorras ka COVID-19 kriisi mõjude leevendamise meedet, millest määrati toetust 20-le projektile.
Kodukant Läänemaa tegevjuht Liis Moor võttis perioodi kokku julgustavate sõnadega: “Kuigi tänase seisuga on pooleli ligi 50 projekti, võib juba praegu öelda, et Kodukant Läänemaa poolt jagatud toetuste abiga on piirkonnas loodud või parendatud üle 150 toote või teenuse. Loodud on mitmeid uusi avalikke vabajaveetmise- ja spordirajatisi, välja töötatud kohalikul ressursil põhinevaid tooteid, parendatud kultuuripärandi objektide seisukorda, tõstetud siseturvalisust. Lõplikku perioodi mõju on võimalik hinnata pärast viimaste projektide lõpetamist 2025. aastal.”

Alates käesoleva aasta sügisest alustab Kodukant Läänemaa Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika strateegiakava 2023-2027 rakendamist. Toetuste eeldatav maht perioodiks on 2 375 558 eurot, millele lisandub täiendavalt esmakordselt rakendatava Euroopa Sotsiaalfondi toetus mahus 229 102 eurot. Kodukant Läänemaa strateegia aastateks 2023-2027+ alusel hakatakse toetust jagama kolmes meetmes: ettevõtluse arendamine, elukeskkonna arendamine ja sotsiaalteenuste arendamine. Sealjuures jätkab Kodukant Läänemaa ka piirkondliku, siseriikliku ja rahvusvahelise koostöö arendamisega tegevuspiirkonna laiahaardelisema arendustegevuse jätkamiseks.
“Lõppeva perioodi kokkuvõtete tegemisel ja uue strateegia koostamisel sai selgeks, et suurte probleemide lahendamisel jäävad meie käed lühikeseks. Kodukant Läänemaa eesmärgiks on tegeleda just rohujuure tasandiga – toetada väike- ja mikroettevõtteid ning vabaühendusi meie piirkonnas, et nad suudaksid elus püsida ja teha arenguhüppeid, mis võib tuua olulisi muudatusi nende toimetulekus,” tõdes tegevusrühma juhatuse esimees Elle Ljubomirov.

Kodukant Läänemaa avab 2024. aastal kaks taotlusvooru:

Meede 1 “Ettevõtluse arendamine” – 18.-24.09.2024
Meede 2 “Elukeskkonna arendamine” – 14.-20.11.2024

Uuel perioodil on maksimaalne toetussumma projektile 80 000 eurot, toetusmäär ettevõtlusprojektidele kuni 60% ja elukeskkonna arendamise projektidele kuni 90%.

Mais toimuvad tegevuspiirkonnas Kodukant Läänemaa strateegia aastateks 2023-2027+ infoseminarid, kus muu seas tutvustatakse ka meetmeid ja jagatakse juhiseid taotlemiseks.
.

Kodukant Läänemaa liitus koostööprojektiga "Piirkondade kogemusvahetus ja tegevusrühmade koostöö arendamine".

Eelmise aasta maikuus toimunud Kodukant Läänemaa üldkoosolekul otsustati, et alates sügis 2023 laekunud jäägid kasutatakse liikmetele suunatud koostööprojektiks. Hilissügisel alustasid kuus LEADER tegevusrühma läbirääkimisi, et ühiselt luua oma liikmeskonnale koostööprojekt - nii sündis "Piirkondade kogemusvahetus ja tegevusrühmade koostöö arendamine".

Projekti peamiseks eesmärgiks on partnerite liikmeskonna omavaheline võrgustumine, teadmiste vahetamine ning sidemete loomine.
Tegevused jagunevad ühistegevusteks, millest võtavad osa kõik projektipartnerid ja
lisategevusteks, mida viib ellu Kodukant Läänemaa üksinda või koostöös tegevusest
huvitatud projektipartneriga.
Projekti tegevustena toimub nt sel suvel Eesti-sisene õppereis ning koostööseminar partnerite liikmeskonna vahel, järgmisel kevadel ühine õppereis välisriiki ning tegevmeeskondade ja juhatuste koolitus.
Projekti kasusaajateks on projektipartnerite tegevuspiirkonna tegevusrühmade liikmed, kohalikud omavalitsused, kogukonnad ja ettevõtjad.
Kui neli tegevusrühma vormistasid koostöökokkuleppe juba möödunud aasta lõpus siis Kodukant Läänemaa liikmed kiitsid heaks koostööprojektiga ühinemise 26.veebruaril toimunud üldkoosolekul.

Koostööprojekti "Piirkondade kogemusvahetus ja tegevusrühmade koostöö arendamine" projektipartnerid lisaks Kodukant Läänemaale on Lääne-Harju Koostöökogu, Nelja Valla Kogu, Raplamaa Partnerluskogu, Ida-Harju Koostöökoda ning Põhja-Harju Koostöökogu.

Kodukant Läänemaa kutsub kohaliku toidu võrgustiku liikmeid koostööseminarile.

Hea Kodukant Läänemaa tegevuspiirkonna kohaliku toidu võrgustiku liige!

MTÜ Kodukant Läänemaa ja MTÜ Hiidlaste Koostöökogu koostööprojekti “Kohaliku toidu esitlemine” tegevusena külastavad Hiiumaa kohaliku toidu võrgustiku liikmed meie tegevuspiirkonda.
Selle raames toimub 3.aprillil kell 9.00 – 12.00 Hestia Hotel Haapsalu Spa seminariruumis meie ja Hiiumaa toidutootjate koostööseminar teemal “Ühisturundus ja toiduturism”.

Kutsume Sind seminaril osalema, kuulama ja kaasa rääkima.

Anna oma soovist teada ANKEEDIS.

PS! Osalemine on TASUTA, kuid kohtade arv on piiratud. Seminaril osalemise kinnituse saadame e-mailiga.

PLAANITAV PÄEVAKAVA
9:00 Kogunemine, tervituskohv
9:10 Tervitus ja sissejuhatus (MTÜ Kodukant Läänemaa ja MTÜ Hiidlaste Koostöökogu)
9:15 ÜHISTURUNDUS:
  • Läänemaa O.T.T. Sünnilugu, toimetamine, mured ja rõõmud, tulevikuplaanid (Indrek Urbas)
  • MTÜ Hiiumaine toit
  • Läänemaa OMA märgis (Marelle Saar, SA Läänemaa)
  • Hiiumaa toidutootjate lühike tarneahel
  • Haapsalu ja Läänemaa maitsed uus kodulehekülg (Kai Kulbok, MTÜ Kodukant Läänemaa)
järgneb kohvipaus
10:30 TOIDUTURISM:
  • MTÜ Hiidlaste Koostöökogu ja MTÜ Kodukant Läänemaa kohaliku toidu ja agroturismi koostööprojektid. Mis seni tehtud ja mis plaanis? (Taavi Liivandi ja Kai Kulbok)
  • Ühisarutelu “Hiiumaa ja Läänemaa hooajalisus, toiduturismi võimalused ja takistused, kuidas edasi?”
Korraldaja jätab omale õiguse teha päevakavas muudatusi.

"Arukad külad, nutikad kogukonnad" motivatsiooniseminar Vormsil.

Kodukant Läänemaa kutsub oma tegevuspiirkonna kogukondade eestvedajaid 12.-13. aprillil Vormsile, kus koostööprojekti "Arukad külad, nutikad kogukonna raames" leiab aset kogukondade motivatsiooniseminar.
Esimesel päeval tegeleme teemaga "KOV ja kogukond" ning teisel päeval räägime, mis asi on "kogukonna visuaalne imago".
Lisaks seminarile tutvume saare erinevate külade tegemistega ning võrgustume projektipartnerite kogukondade liikmetega.

Täpsem programm ja registreerimine märtsi alguses.

KOP 2024. aasta kevadvoor

KOP 2024. aasta kevadvoor avaneb 1. märtsil, taotlusi võetakse vastu kuni kella 16.30-ni 1. aprillil 2024.
KOP 2024. a. kevadvooru infopäev toimub teisipäeval, 5. märtsil kell 14.00-17.00 Zoomis.

2024. aasta toetusmaht kaheks vooruks kokku on 40 273 €, sellest kevadvoorus 24 200 €.

Loe täpsemalt SIIT.

Hajaasutuse programmi saab taotlusi esitada 1.aprillini

Hajaasustuse programmi eesmärgiks on hajaasustusega maapiirkondades elavatele peredele tagada head elutingimused ning seeläbi aidata kaasa elanike arvu püsimisele hajaasustusega maapiirkondades.

Lääne-Nigula vald

Lääneranna vald

Vormsi vald

Haapsalu linna maapiirkond



Eesseisvad sündmused:

02.03.24 Seemnefestival Jõgeval
05.03.24 Väikeettevõtjate konverents SÜDI
06.03.24 Aiandusfoorum 2024
07.03.24 konverents Agronoomia 2024
12.03.24 EMÜ Loodusturismi konverents
14.03.24 Infopäev "Väiketootjate koostöövõimalused"
15.03.24 KKLM juhatuse koosolek
16.-17.03.24 Leivafestival
03.04.24 KKLM ja HKK kohaliku toidu koostööseminar Haapsalus
12.-13.04.24 “Arukad külad, nutikad kogukonnad” seminar Vormsil
18.-20.04.24 Maamess 2024
27.- 28.04.24 Tallinn Coffee Festival