kaksiklogo pikk

UUDISKIRI 6/2023

view this in your browser

Kodukant Läänemaa tähistas oma 25. sünnipäeva

16. juunil toimus Kodukant Läänemaa liikmetele ja sõpradele piirkonna sisene õppereis, millega ühtlasi tähistati ka organisatsiooni sünnipäeva.

„Me käime ajaga kaasas. COVID-i ajal tähistati ka juubeleid kaks aastat hiljem“, muigas tegevjuht Liis Moor õppereisile jätkunud õhtusel koosviibimisel Kullametsa seltsimajas. Kuna Kodukant Läänemaa loodi algselt seltsinguna 1997. aastal on sellest möödunud juba tegelikult 26 aastat.

Sünnipäeva õppereisi eesmärgiks oli tutvuda Puise kui Läänemaa aasta küla 2022 tegemistega, samuti külastada Liina-Meta Kuuskmani ehk Läänemaa aasta külaliigutajat 2022 Liivi seltsimajas. Lisaks mainitule avastati milliseid seeni leidub Eesti seenefarmis, kuidas maitseb Toht Pruulikoja kesvamärjuke ning mida põnevat leidub Tuuru karjamõisas. Õppereisile järgnenud õhtusele koosviibimisele olid kutsutud ka organisatsiooni asutajaliikmed ja muud toetajad.

Kodukant Läänemaa tänab kõiki oma liikmeid ja sõpru nende koos veedetud 25 aasta eest.

MTÜ Kodukant Läänemaa asutati 1997. aastal, seltsinguna tegutseti 2003. aastani. 17. veebruari asutamiskoosolekul otsustati tegevust jätkata mittetulundusühinguna, ning ühendus kanti registrisse 22. aprillil 2003, asutajaliikmeid oli kokku 15. Samal aastal avati Lihula Rahvaülikooli ruumides Kodukandi infokeskus ja algatati Läänemaa külaliidrite projekt, mille eesmärgiks oli külaelu arengu hoogustamine.
28. detsembril 2004 otsustati maakondliku arenduskoja koosolekul MTÜ Kodukant Läänemaa baasil moodustada LEADER töögrupp ja alustati tegevuskava kooostamist. 2005. aastal kohtuti kõigi maakonna omavalituste juhtide, mitmete ettevõtjate ja külaliidritega, et tutvustada LEADER programmi. Samal aastal reorganiseeriti organisatsioon ja kujundati ümber LEADER tegevusgrupiks. Strateegia koostamise protsess algas 2006 aasta alguses, ning tänaseks päevaks on MTÜ st Kodukant Läänemaa saanud maakondlikul tasandil toimiv LEADER tegevusgrupp.



Vabatahtlikud päästjad kogusid kogemusi Maltal.

6. – 10. juunil 2023 toimus kogukondade koostööprojekti „EstPol: jätkusuutlikud kogukonnad“ raames vabatahtlikele päästjatele suunatud õppereis Maltale. Õppereisil osalesid päästjad Kodukant Läänemaa ja Nelja Valla Kogu piirkonnast, lisaks esindajad Eesti Punasest Ristist. Kodukant Läänemaa piirkonnast osalesid päästjad Palivere Vabatahtlikust Päästekomandost, Lääne – Eesti Reservpäästerühmast, Noarootsi Tuletõrje Seltsist ning Puise merepäästest.
Mitme päeva jooksul külastati selliseid organisatsioone nagu:
  • Gozo saarel tegutsev Emergency Response Rescue Corps, mille peamisteks tegemisteks on Gozo ja Comino saare merepääste ning erinevate päästealaste koolituste läbiviimine. Organisatsiooni on 100% vabatahtlik ning tegeleb mtü-na.
  • Gozo saare tuletõrje komando, kus töötavad kutselised päästjad ning komando kuulub riikliku kodanikukaitse osakonna alla.
  • Malta saare Xemxija tuletõrje komando, kus samuti töötavad kutselised päästjad.
  • St John-i vabatahtlik päästekomando, mille tegevus on 100% vabatahtlik ning peamiseks tegevuseks on suurüritustel esmaabi teenuste andmine ning erinevate koolituste läbiviimine.
  • Malta Punane Rist, kes on Malta saarel riikliku pääste kõrval teine suur organisatsioon, kes korraldab kogu saare päästealast tegevust, sh merepääste ning koolitused.
Õppereisi eesmärk – tutvuda sealsete vabatahtlike päästjatega, tegevusvaldkonna korraldusega, luua kontakte ning võrgustuda – sai edukalt täidetud.

Pilte õppereisist saad vaadata SIIT.

Avatud talude päeval osaleb seekord Läänemaalt 11 talu.

Avatud talude päev toimub seekord tavapärasest nädal aega varem, nimelt 15.-16.juuli.
Põhipäev on pühapäev, 16. juuli. Sel päeval on külastajatele avatud rohkem kui 350 talu üle Eesti. Samas on osa talusid avatud ka laupäeval, 15. juulil.

Läänemaalt osaleb seekord 11 talu.
  • Talli talu
  • Abramani talu
  • Muuluka farm
  • Männiku talu
  • Risti Loomemaja/Risti taluturg
  • Tammejuure mahetalu
  • Rõude muuseum
  • Tänava talu
  • Helmu talu
  • Lõuka hobitalu
  • Paju talu
Külastajaid ootavad nii suuremad farmid kui ka väiksemad talud, põnevad loomad ja taimed , vinge põllumajandustehnika, päris talutoit, ekskursioonid, töötoad ja veel palju põnevat. Igal talul on oma programm, milles näidatakse oma talu eripärasid.
Avatud talude päev annab hea võimaluse näha, kuidas kasvab kodumaine toit, mida kujutab endast üks tänapäevane talupidamine või põllumajandusettevõte ning kui mitmekesine on maaelu.

Lisainfot ja kaardi kõigi avatud talude ning nende täpsete lahtiolekuaegadega leiab lehelt www.avatudtalud.ee.
Põnevate taludega on oodatud tutvuma nii suured kui väikesed! Sissepääs taludesse on tasuta, kuid kohapealsete teenuste tarbimiseks soovitame varuda sularaha.
Avatud talude päeva korraldavad Maaeluministeerium ning Maaelu Teadmuskeskus. Meediapartnerina lööb kaasa Maaleht.

Koostööprojekt “Arukad külad, nutikad kogukonnad” kutsub osalema esimesel motivatsioonipäevakul.

Hea kogukonna hing! Oled oodatud osa saama koostööprojekti “Arukad külad, nutikad kogukonnad” esimesest motivatsioonipäevakust.

Projekti raames toimub kuus päevakut erinevatel teemadel, et inspireerida kogukondasid leidma nutikaid lahendusi oma kitsakohtadele ning muutma elu maapiirkonnas veel “lahedamaks”.

Esimese motivatsioonipäevaku teema on “Kogukondade koostöö”, toimub see 23. juulil, Suurupi tuletornipäeval ning kus räägitakse kogukondade koostööst Harku valla Avatud külade nädal 2023 näitel.
Saa osa nippidest ja ämbritest ning ägedast päeva programmist.

Pane ennast kirja SIIN.

Tule ja võta oma kogukonna inimesi kaasa, koos on lõbusam!

Järgmised motivatsioonipäevakud toimuvad:
13.08.2023 Motivatsioonipäevak “Külastusettevõtlus Jõelähtme valla näidetel”
24.09.2023 Motivatsioonipäevak “Vabaühendused loodusturismi eestvedajatena”

Projekti kohta saad lugeda SIIT.

LEADER koostööprojekti “Arukad külad, nutikad kogukonnad” viivad ellu MTÜ Põhja-Harju Koostöökogu, MTÜ Nelja Valla Kogu, MTÜ Kodukant Läänemaa.

Vabaühenduste arenguhüppe 2023. aasta toetust saab taotleda 4.-25. septembrini.

Head vabaühenduste esindajad!

Suvi on vabaühendustele sobiv aeg teha plaane ja mõelda läbi, kuidas oma põhikirjalisi või muid avalikest huvidest lähtuvaid eesmärke paremini saavutada. Teisisõnu - praegu on õige aeg valmistuda arenguhüppeks.

Juulis ja augustis läbi mõeldud plaanid saab kirja panna ja esitada septembrikuus KÜSKi välja kuulutatud vabaühenduste arenguhüppe 2023. aasta taotlusvoorus. Arenguhüppeks saab toetust taotleda kuni 25 000 eurot. Taotluste sisestamine ja esitamine on avatud 4.-25. septembrini kultuuriministeeriumi taotluste esitamise infosüsteemi TMS kaudu.

Juba praegu on võimalik täita taotlusvormi näidist, mille saab alla laadida meie kodulehelt. Hiljem, taotluste esitamise ajal, 4.-25. septembini saab täidetud lahtrid kopeerida TMS-i.

Toetust saab nagu ikka taotleda vabaühendus, mis tegutseb avalikes huvides, mille tegevus on avalik ning juriidiliseks vormiks mittetulundusühing või sihtasutus.

Kogu vajalik info on kirjas KÜSKi kodulehe 2023. aasta arenguhüppe taotlusvooru alamleheküljel.

Projekt tuleb ellu viia ajavahemikul 1. detsember 2023 – 31. juuli 2025 ja peab kestma vähemalt 12 kuud. Projekti ettevalmistamiseks ja elluviimiseks tuleb kaasata vabaühenduse poolt vabalt valitud arenguekspert.

NB! Toetuse taotlemise INFOPÄEV, mis toimus 16. juunil, on järelvaadatav KÜSKi Youtube´i kanalilt.

Lisainfo:

Tea Jänes
koordinaator
vabaühenduste arenguhüppe taotlusvoor
tea.janes@kysk.ee
5622 1599

Gurmeeturu degustatsionimenüüd veab sel aastal Metsapoole maitsete trio

Gurmeeturg Haapsalus tuleb taas!

Läänemaisest heast ja paremast lookas lauad ootavad sind sel aastal 2. septembril kell
11 - 15 Haapsalu raudteejaamas.
Jaama perroonist saab sel päeval Läänemaa kõige uhkem kohaliku toidu turg kust ei puudu ka meeldivad kulinaarsed üllatused teistest Eestimaa paikadest.

Lisaks turule sünnib raamatu „Metsapoole maitsed“ autorite Maret Allika, Hele-Mai Alamaa ja Margit Välja käe all koostöös Haapsalu kutseharidusekeskuse kokaõpilastega kohalikust toorainest kolmekäiguline degustatsioonimenüü, mida saab tasuta nautida raudteejaama paviljonis.

Kohtume 2. septembril Haapsalu raudteejaamas!

Gurmeeturgu korraldab Kodukant Läänemaa koostöös Läänemaa Rannakalanduse Seltsiga.

Kodukant Läänemaa kutsub oma liikmeid ideereisile Pärnu- ja Mulgimaale.

Kodukant Läänemaa kutsub oma liikmeid 19.-20. septembril ideereisile Pärnu- ja Mulgimaale, et tutvuda sealsete LEADER objektidega.
Ideereisil külastame ettevõtteid, tutvume kogukonna eluga ning saame rohkem teada, kuidas seal kandis maapiirkonnas elu käib, mida neilt õppida ja kellega tulevikus koostööd teha.

Külastatavate kohtade seas on näiteks Allikukivi veinimõis, Leiger OÜ ravimuda arenduskeskus, Olustvere mõisakompleks, Võhma Valgusevabrik, Türi kogukonnaselts Konnamaja jpm. Ööbimine toimub Tõrva Veemõnulas või lähedal asuvas turismitalus. Täpsem programm selgub augusti alguses.

Tegemist on bussireisiga.

Omaosalus reisil osalemiseks on 45 eurot, mitte - liikmele 95 eurot. Omaosalus sisaldab transporti, toitlustust, majutust ja külastusi.

Kohtade arv on piiratud, seega kehtib põhimõte kes ees see saab!

Registreerimine toimub kuni 10.augustini, seda saab teha SIIN.

Eesseisvad sündmused:

15.-16.07.23 Avatud talude päev
23.07.23 Koostööprojekti "Arukad külad, nutikad kogukonnad" motivatsioonipäevak "Kogukondade koostöö" Suurupis.
7. - 8.08.23 LEADER suveseminar
12. - 13.08.23 Suure Haapsalu kodukohvikute päevad
13.08.23 Koostööprojekti "Arukad külad, nutikad kogukonnad" motivatsioonipäevak "Külastusettevõtlus Jõelähte valla näidetel"
02.09.23 GURMEETURG Haapsalu raudteejaamas
12.-16.09.23 Koostööprojekti "Arukad külad, nutkad kogukonnad" õppereis Iirimaale
19.-20.09.23 KKLM liikmete õppereis Pärnu- ja Mulgimaale