kaksiklogo pikk

UUDISKIRI 7/2023

view this in your browser

Septembris avaneb elukeskkonna meetme taotlusvoor

MTÜ Kodukant Läänemaa alustab Eesti maaelu arengukava 2014-2020 LEADER meetme rakendamise raames projektitaotluste vastuvõtmist elukeskkonna parendamise meetmes.

Meede on suunatud piirkonna eripära hoidmisele ja arendamisele ning piirkonna arenguks vajalike teenuste kättesaadavuse suurendamisele.

Taotlusvoor on avatud 20.-26.09.2023
Taotlusi saab esitada kuni kella 16-ni viimasel taotluspäeval.
Meetme maht on 106 304,12 eurot. Toetuse summa on 2 000 – 40 000 eurot, toetusmäär kuni 90%.

Taotlema on oodatud Kodukant Läänemaa tegevuspiirkonnas tegutsevad mittetulundusühingud, sihtasutused, kohalikud omavalitsused ja seltsingud.

Kogukonnaprojektide esitamise tähtaeg KKLM büroole on 04.09.2023.

Konsultatsioonile saab registreerida:

Maarja Pikkmets
meetmespetsialist
5690 7685
maarja.pikkmets@kklm.ee

Liis Moor
tegevjuht
5816 4888
liis.moor@kklm.ee

Kodukant Läänemaa üldkoosolek toimub 14.septembril

Kodukant Läänemaa kutsub oma liikmeid üldkoosolekule, mis leiab aset 14.09.2023 Uuemõisa lossi Valges saalis. Algus kell 15.00, kogunemine kell 14.30.

Koosoleku päevakord:

1. 2023. aasta eelarve täitmise ülevaade ning 2024. aasta rakenduskavade kinnitamine
2. Strateegia tagasiside ülevaade ning tegevusrühma toetuse taotluse esitamine perioodiks 2024-2027+
3. Dokumentide kinnitamine:
3.1. Juhatuse liikme valimise kord
3.2. Revisjonikomisjoni töökord
3.3. Juhatuse liikme leping

4. Juhatuse ja revisjonikomisjoni liikmete tasu määramine
5. Juhatuse liikmete valimine
6. Volituste andmine juhatuse liikme lepingu sõlmimiseks
7. Revisjonikomisjoni liikmete valimine
8. Muud küsimused

Palun anna oma tulekust teada hiljemalt 11.09 SIIN.

PRIAs on avatud majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetuste taotlusvoor

9. augustist kuni 6. septembrini saab e-PRIAs esitada maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetuse taotlusi.

Käesolev taotlusvoor on eriline, sest esmakordselt pakub PRIA oma klientidele juhendamist. Kuna PRIA töötajatel on pikaajaline kogemus ning teadmised kogu toetuse elukaarest, siis soovitakse see maksimaalselt oma klientide heaks tööle panna. Juhendamisteenus muudab taotlemisprotsessi lihtsamini läbitavaks. Koos juhendajaga saab üle vaadata taotlusel esitatavad andmed ning vajalikud dokumendid. Lisapilk juba taotlemisprotsessi varastes sammudes on potentsiaalselt suureks abiks seatud eesmärkide ja tulemusteni jõudmisel.

Juhendamisele pöördumiseks tuleb esmalt broneerida aeg PRIA kodulehe kaudu (teenuse valiku rippmenüüst tuleb valida „Mitmekesistamise toetuse taotluse täitmise juhendamine“) ning valida saab juhendamise:
  • telefoni teel,
  • veebi teel Microsoft Teamsi kasutades või
  • silmast silma kohtumise käigus Pärnu või Tartu teenindusbüroos.
Meetme eesmärgiks on investeeringutoetuse abil luua maapiirkonnas, eelkõige keskustest eemale jäävates piirkondades, eeldused uute töökohtade tekkeks väljaspool põllumajandussektorit.

Toetust saavad taotleda mikroettevõtjatest põllumajandustootjad, mittepõllumajandusliku ettevõtlusega tegelevad mikroettevõtjad, avaliku sektori põllumajandusettevõtjad ja põllumajandusvaldkonna muuseumid.
2023. aasta taotlusvooru eelarve on kokku 14 000 000 eurot, mis jaguneb sihtgruppide vahel järgmiselt: põllumajandusettevõtjatele 5 600 000 eurot ja mittepõllumajanduslikele ettevõtjatele 8 400 000 eurot.
Toetuse maksimaalne suurus ühe taotleja kohta Eesti maaelu arengukava programmperioodil on 200 000 eurot.

Toimus koostööprojekti “Arukad külad, nutikad kogukonnad” teine motivatsioonipäevak

13. augustil toimus “Arukad külad, nutikad külad” koostööprojekti raames teine motivatsioonipäevak, mille teemaks oli külastusettevõtlus Jõelähtme valla näitel.

20 huvilist Nelja Valla Kogu , Kodukant Läänemaa ja MTÜ Põhja-Harju Koostöökogu kogukondadest kogusid inspiratsiooni ja motivatsiooni: Kostivere Kultuurimõisas, Ajaveskis, Merkuuri liikuvas töökojas, Neeme kogukonna asutustes, Tajus, Rootsi Kallavere Külamuuseumis.

Kaks aastat kestva koostööprojekti eesmärk on tegevusrühmade piirkonnas arukate külade võrgustiku loomine, piirkonna külade/kogukondade võimestamine, kogukonna eestvedajate motiveerimine, võrgustumine ja kogemuste vahetamine.

Pilte saad vaadata SIIT.

Järgmine motivatsioonipäevak toimub 24.septembril Kodukant Läänemaa piirkonnas ning toimub teemal "Vabaühendused loodusturismi vedajatena".

Rohkem projekti kohta saad lugeda SIIT.

Kodukant Läänemaa juhatus ja hindamiskomisjon külastasid Tartu- ja Jõgevamaa LEADER-objekte

17.-18. augustil väisasid Kodukant Läänemaa juhatuse ja hindamiskomisjoni liikmed Tartu- ja Jõgevamaad, et külastada LEADER-objekte ning tutvuda kuidas toimetavad sealsed LEADER tegevusrühmad.

Kahe põhjaliku ja inspireeriva päeva sisse mahtusid külastused Tartumaa Arenduseltsi, Luke mõisa, Viinamärdi tallu, Teadus ja Tegu OÜ-sse, Juumamõisa kohvikusse, Mäeotsa puhketallu, Sepamäe tallu, Moona tallu, Meemeistrite juurde ning Põltsamaa lossi.

Täname Tartumaa Arenduseltsi ja Jõgevamaa Koostöökoda koostöö eest!

Puise küla sai Eesti Aasta Küla 2023 konkursil Leader Liidu eripreemia

19. augustil kuulutati Jõgevamaal Sadalas välja Eesti Aasta Küla 2023. Konkurssi korraldab Eesti Külaliikumine Kodukant alates 2005. aastast üle aasta, seekordne konkurss oli järjekorras kümnes.

Konkursi eesmärk on avaldada avalikku tunnustust küladele tulemusliku tegutsemise eest, jagada laiemalt häid kogukonna toimise praktikaid, aidata kaasa maaelu positiivse maine kasvule ning teadvustada Eesti üldsusele maa- ja külaelu olulisust Eesti Vabariigis.

Eesti Leader Liidu eriauhinna pälvis seekord pisike Läänemaa küla Puise, kes paistis silma tasakaaluka mitmekesisusega. „Puise küla kaunis looduses tegutsevad üheskoos noored ja vanad, põllu- ja kalamehed, turistid ja omainimesed. Seal pakutakse põnevaid kohalikke tooteid ja suus sulavaid ehedaid maitseid. Seal hoitakse au sees mälestust paadipõgenikest ja kasvatatakse uut koduhoidvat põlvkonda. Just sellise tasakaalustatud ja uuendusmeelse arengu eest seisab ka LEADER-liikumine“, selgitas Leader Liidu tegevjuht Triin Kallas.

Konkursil osales igast maakonnast üks küla: Leesi, Vainupea, Soonurme, Albu, Tapiku, Äksi, Peri, Ostrova, Linna, Valma, Suurejõe, Kaerepere, Puise, Neemi ja Puksi küla.

Eestimaa Aasta küla 2023 on Kaerepere alevik Raplamaal.

Haapsalu Gurmeeturg katab sel aastal laua metsikute maitsetega

Selle nädala laupäeval, 2. septembril saab Haapsalu raudteejaama perroonist Läänemaa kõige uhkem kohaliku toidu turg, kust leiab lisaks Läänemaa toodetele kulinaarseid üllatusi Hiiu-, Saare- ja Raplamaalt, Romantiliselt Rannateelt ning Põhja-Eestist.

Gurmeeturu üks tõmbenumbreid on kolmekäiguline degustatsioonimenüü, mida saab tasuta nautida raudteejaama paviljonis. Sel aastal on rõhk metsast, aasalt ja rannalt korjatud toorainel. Degustatsiooni veavad raamatu „Metsapoole maitsed“ autorid Maret Allikas, Margit Välja ja Hele-Mai Alamaa.

“Selleks, et pakkuda metsikuid maitseid kogu oma külluses, on ettevalmistused Gurmeeturuks väldanud kogu suve, tegelikult lausa aasta läbi,” tõdes Maret Allikas. Kolmik on kaardistanud kohalikke tootjaid, maitsnud ja katsetanud. Uidanud metsas ja mere ääres, tervitanud vanu tuttavaid ja avastanud uusi toidutaimekesi. “Nii see menüü sündis, et oleks üllatust ja ohhoo-efekti, aga ka maitseid, mis lapsepõlve silme ette toovad. Lihtne ja puhas, kodumaine ja kaunis toit.”

Degustatsiooni ettevalmistusse on kaasatud Haapsalu Kutsehariduskeskuse kokaõpilased.
„Varasemail aastail on Gurmeeturg andnud õpilastele võimaluse inspiratsiooni saada ja oskusi lihvida tippkokkade Angelica Udekülli ja Joel Ostrati käe all,” lausus Taavi Kuusik kutsehariduskeskusest. “Metsikute maitsete kasutamine kulinaarias on tõusev trend, mistõttu on konkurss seekordsesse ettevalmistustiimi saamiseks tihe.”

Lisaks degustatsioonile saab Eesti pikimal ajaloolisel perroonil tootjatelt kõhutäidet nii kohapeal tarbimiseks kui ka koju kaasa võtmiseks. “Võrreldes eelmise aastaga on tootevalik oluliselt suurem – kui mullu osales Gurmeeturul 31 tootjat, siis seekord üle 60. Hiiu-, Saare- ja Raplamaa, Romantiline Rannatee ning Põhja-Eesti osalevad ühislettidena, mis võimaldab külastajatele pakkuda võimalikult laia valikut,” selgitas Gurmeeturu korraldaja, Kodukant Läänemaa tegevjuht Liis Moor.

Lastele on Keskkonnaamet sisse seatud mängulise õppeala, kus tutvustatakse meie veekogudes elavaid kalu ja harrastuspüügile seatud reegleid.

Gurmeeturgu peetakse neljandat aastat ja on kõigile külastajatele tasuta. Turgu korraldavad MTÜ Kodukant Läänemaa ja MTÜ Läänemaa Rannakalanduse Selts.

SA Läänemaa kutsub tunnustama Läänemaa ettevõtjaid

Alates 2019. aastast korraldab sihtasutus Läänemaa konkurssi, et selgitada välja Läänemaa parimad ettevõtted.

Läänemaa ettevõtete tunnustamise eesmärk on väärtustada maakonna ettevõtjate tegevust. Läänemaa ettevõtluse auhind on maakonna kõrgeim tunnustus ettevõtetele.

Kandidaate saab konkursile esitada 1. august kuni 30. september.

Konkursile saab kandideerima esitada vaid äriühinguid, kandideerijatel ei tohi olla seisuga 30.09 Maksu- ja Tolliameti andmetel maksuvõlga ja Äriregistrile peab olema esitatud eelmise majandusaasta aruanne.

Kandidaate saavad esitada eraisikud, ettevõtted, kohalikud omavalitsused, kodanikeühendused ja muud organisatsioonid, s.h ettevõtjad ise.

Loe täpsemalt SIIT.

Arengupäev teemal „Räägi kaasa – kus, kuidas ja kellega?”

09. septembril 2023 kell 10.00-16.30 toimub Noarootsis, Noarootsi Käsitöökojas arengupäev vabaühendustele teemal „Räägi kaasa – kus, kuidas ja kellega?“.

Haapsalust Noarootsi ja tagasi on tellitud buss. Täpsem info saadetakse registreeritud osalejatele. Päeva juhib Tea Jänes.

Peaesineja on Kaisa Tamkivi. Kaisa on haridusejuht, keskmisest tundlikuma närviga kodanik, kogukonna eestvedaja ja kogukondliku koostöö kiirendi Anija Lüliti formaadi üks loojatest ja kahe Lüliti peakorraldaja. Kaisa on juba aastakümneid tegelenud vabatahtlikkuse ja kogukondade eestvedamisega, olles nii ise vabatahtlik, kui eestvedaja.

Oodatud on eelkõige Läänemaa vabaühedused ja aktiivsed kodanikud, kes soovivad kodanikuühiskonna arendamisse panustada. Sündmuse sisusse on suure panuse andnud Läänemaa vabaühenduste konsultant Maarja Läänesaar.

Registreeri end sündmusele kuni 01.09.2023 siin. Kohtade arv on piiratud. Sündmus on registreerunud osalejale tasuta!

Ajakava
10.00 Tellitud buss Haapsalu – Noarootsi (30min sõiduaeg)
10.30 Kogunemine ja hommikukohv
11.00 Tervitused ja tutvumisring
11.30 Ivika Eller, Noarootsi Käsitöökoda jagab oma lugu
12.00 Peaesineja on Kaisa Tamkivi. Kaisa on haridusejuht, keskmisest tundlikuma närviga kodanik, kogukonna eestvedaja ja kogukondliku koostöö kiirendi Anija Lüliti formaadi üks loojatest ja kahe Lüliti peakorraldaja. Kaisa on juba aastakümneid tegelenud vabatahtlikkuse ja kogukondade eestvedamisega, olles nii ise vabatahtlik, kui eestvedaja.
13.30 lõuna buffee kohapeal
14.30 kuni 15.20 Mis KÜSKis uudist ehk milliseid võimalusi KÜSK vabaühendustele?
15.20 Maarja Läänesaar, Läänemaa vabaühenduste konsultant, Läänemaa
sihtasutus räägib oma kogemusest vabaühenduste nõustajana
15.40 Küsimused ja vastused. Lõpuring
16.00 Päeva lõpp ja bussireis Haapsallu
16.30 Jõuame tagasi Haapsallu

Ajakava saad pdf-formaadis alla laadida siit.

Tule ja osale Maailmakoristuspäeval!

Üleilmne kodanikualgatus Maailmakoristuspäev toimub tänavu 16. septembril juba kuuendat korda ning varasemast enam soovime tähelepanu pöörata meile kõigile ääretult olulistele paikadele nagu Läänemeri ja muud veekogud, metsad ning kalmistud.

Kutsume kõiki kogukondi koos oma liikmete ja peredega ka sel aastal 16. septembril Maailmakoristuspäevale. Oma osalemise või koistuse korraldamise saate koristuspäevale registreerida SIIN.

Mullu osales maailmakoristusel ligi 50 000 eestlast, nende seas pea 47 000 õpilast ja lasteaialast ning sadakond ettevõtet ja kogukonda. Kokku korjati tonnide viisi prahti nii randadest, kodutänavatelt, metsadest, avalikest parklatest kui teepervedelt.
Tänavu pöörame erilist tähelepanu Läänemerele rannikualale ja erinevate veekogude äärsetele paikadele ning kalmistutele, samuti koristame üle Eesti muid metsaaluseid, parke, tänavaid ja haljasalasid. Ent koristada võib muidugi igal pool, sest väikeprügi võib leida pea kõikjalt.

Loe täpsemalt SIIT.

23. septembril toimub üle-eestiline
Maal elamise päev

Maal elamise päeva eesmärk on avada uksed tegusatele ja säravatele inimestele.

Külastajaid ootab endale külla ligikaudu 20 valda üle Eesti, et tutvustada oma lasteaedu, koole, külamaju, tervise-, kultuuri- ja spordikeskusi ja ettevõtteid. Tule koos perega, siin võib olla teie uus algus!

Info koos valdade programmidega maalelamisepaev.ee
Jälgi ka FB lehte facebook.com/Maalelamisepaev

Maal elamise päeva korraldab Leader Liit koostöös erinevate partneritega, sh Maaelu Teadmuskeskuse maaeluvõrgustiku teenistusega.

Eesti toidu kuu - september

Septembris toimub Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi eestvedamisel juba üheksandat korda Eesti toidu kuu, mille eesmärk on tuua toidutootmine ja toidukultuur tähelepanu keskpunkti ning väärtustada tööd ja maaelu, mille kaudu toit meie lauale jõuab.

Vaata www.eestitoit.ee

Eesseisvad sündmused:

02.09.23 kl 11-15 Gurmeeturg Haapsalu Raudteejaamas
14.09.23 kl 14.30 KKLM ÜLDKOOSOLEK Uuemõisa lossi Valges saalis
12.-16.09.23 "Arukad külad, nutikad kogukonnad" õppereis Iirimaale
16.09.23 Üle-eestiline Metsarahvapäev
19.-20.09.23 Liikmete õppereis Pärnu- ja Mulgimaal
20.-26.09.23 Meede 2 taotlusvoor
23.09.23 Maal elamise päev
24.09.23 "Arukad külad, nutikad kogukonnad" motivatsioonipäevak "Vabaühendused loodusturismi vedajatena" KKLM piirkonnas
30.09 - 31.10 PORIKUU festival
5.-15.10.23 Läänemaa VI toidunädal