kaksiklogo pikk

UUDISKIRI 8/2023

view this in your browser

Kodukant Läänemaal on uus juhatus ja revisjonikomisjon

14.09 toimunud üldkoosolekul valiti MTÜ Kodukant Läänemaale uus 7-liikmeline juhatus koosseisus Elle Ljubomirov, Kadi Paaliste, Marko Toming, Nele Sõber, Raina Jeeberg, Rutt Veide ja Steve Truumets.
Kodukant Läänemaa tegevus põhineb kolme sektori partnerlusel, mistõttu jälgitakse avaliku-, mittetulundus- ja ettevõtlussektori esindajate tasakaalu ka juhatuse moodustamisel.

Revisjonikomisjonis jätkavad Jüri Ott ning Marika Adman, kolmanda liikmena lisandus Eidi Leht.

Uus juhatus on koosseisus:

AVALIK SEKTOR
Kadi Paaliste on alates 2022. aastast Lääne-Nigula Vallavalitsuse liige ja Oru osavallavanem, pikaajaline kogemus on Kadil ka mittetulundussektorist Oru Spordiklubi juhatuse liikme ja Linnamäe Arenguseltsi juhatajana.
Nele Sõber’i põhitöökoht on Keskkonnaametis projektjuhina. Lisaks on Nele MTÜ Terra Maritima juhatuse liige, mis edendab Matsalu piirkonna turismi ja omavahelist koostööd kohaliku omavalituse ning turismiettevõtjate vahel.MITTETULUNDUSSEKTOR
Raina Jeeberg on MTÜ Läänemaa Rannakalanduse Seltsi tegevjuht ning juhatuse liige MTÜ-s Lääne-Eesti Vabatahtlik Reservpäästerühm. Viimases toimetab ta nii vabatahtliku päästja kui ka merepäästjana.
Rutt Veide on üks Vormsi kohaliku kraami väärindamise eestvedajatest. Mittetulundusühingus Vormsi Kraam on ta olnud üks kogukonna õhtusöökide ja igakuise taluturu käivitajatest.ETTEVÕTLUSSEKTOR
Elle Ljubomirov on Oru Kultuurisaal OÜ ja Lääne-Nigula Hooldekodud OÜ juhatuse liige. Elle on juhtinud mitmeid Oru piirkonna arendustegevusi sh Maali üürimaja ja Oru Kultuurisaali rajamist.
Marko Toming on Kinnika OÜ, Vonhauer OÜ ja MTÜ Vanalinna juhatuse liige. Marko tegeleb Lihulas asuva Hr Aleksandri kokteili- ja õlletoa ning peatselt avatava Von Hauer kohviku majandamisega. MTÜ Vanalinna eesmärgiks on Virtsu kalasadama haldamine ja Virtsu linnuse konserveerimine.
Steve Truumets omab töökogemust turismi- ja tehnoloogiasektoris, ta on olnud reisibüroo Booking.com Baltikumi juht ja Bolt Eesti juht. Lisaks põhitööle tegeleb Steve hetkel enda ettevõtte Rohetalu OÜ arendamisega, mille eesmärk on pakkuda taluelamusi lastele ja noortele.Endine juhatuse esimees Merle Mäesalu tõdes, et lõppenud periood oli äärmiselt arendav ja vastutusrikas aeg tema elus ning tänas liikmeid selle võimaluse ja usalduse eest. „Otsustasin juhatusse enam mitte kandideerida vaid ühel põhjusel – üheksa aastat on piisavalt pikk aeg ühes organisatsioonis töötamiseks. Annan võimaluse uutele juhatuse liikmetele panustada. Mul on siiras rõõm, et meie tegevmeeskond on professionaalne, avatud, kaasav ning loov. Kodukant Läänemaa on heades kätes!“, ütles Mäesalu.

Kodukant Läänemaa uue juhatuse volitused lõpevad 16.09.2026.
Kodukant Läänemaa uued juhatuse liikmed (vasakult): Marko Toming, Elle Ljubomirov, Steve Truumets, Kadi Paaliste, Raina Jeeberg. Fotolt puuduvad Nele Sõber ja Rutt Veide.
Eelnev juhatus: vasakult Elle Ljubomirov, Kaja Kivisalu, Merle Mäesalu, Elari Saar, Ene Sarapuu ja Kadi Paaliste. Pildilt on puudu Nele Sõber, Andres Tamla ja Tiina Ojamäe.

Gurmeeturg 2023: Metsikuid maitseid käis sel aastal uudistamas hinnanguliselt 1300 inimest

Laupäeval, 2.septembril sai Haapsalu ajaloolisest perroonist taaskord kohaliku toidu turg, kust ei puudunud ka kulinaarsed üllatused Eestimaa eri paikadest.

Lisaks Läänemaa toidutootjatele olid esindatud Hiiumaine toit, Põhja-Eesti toiduvõrgustik “Paepealsed maitsed”, “Ehtne Saaremaa”, “Romantiline Rannatee” ning “Rabav Raplamaa”.

Kui väiketootjad said ennast esitleda perroonil siis raudteejaama lahtine paviljon oli toiduvalmistajate päralt: lisaks turule sündis raamatu „Metsapoole maitsed“ autorite Maret Allika, Hele-Mai Alamaa ja Margit Välja käe all koostöös Haapsalu kutseharidusekeskuse kokaõpilastega kohalikust toorainest kolmekäiguline degustatsioonimenüü, mida turu külastajaid tasuta proovida said.

Vaatamata heitlikule ilmale külastas üritust hinnanguliselt 1300 inimest mis on rohkem kui eelnevatel aastatel.

Kodukant Läänemaa tänab kõiki osalejaid ja külastajaid ning koostööpartnereid Läänemaa rannakalanduse Seltsi ning Haapsalu Kutsehariduskeskust.

Toimus õppereis Iirimaa maapiirkondadesse

12. - 16. septembril toimus MTÜ Põhja-Harju Koostöökogu, MTÜ Kodukant Läänemaa ja MTÜ Nelja Valla Kogu LEADER koostööprojekti “Arukad külad, nutikad kogukonnad” raames õppevisiit Iirimaa maapiirkondadesse.

Oma tegevuspiirkondade maaelu arengut, toimimist ja edukaid projekte tutvustasid kolm LEADER tegevuspiirkonda: Galway Rural Development, IRD Duhallow ja Kilkenny LEADER Partnership.
Ühtekokku tutvuti nelja päeva jooksul 14 erineva projektiga, mille käigus õppis Eesti delegatsioon rohkelt sotsiaalse ettevõtluse, kaasamise ning vabatahtliku töö rolli kohta maaelu arengus. Muu hulgas väisas grupp ka Galway Ülikooli, kus anti ülevaade poliitika, teadusuuringute ja praktika sidumisest riiklikul, Euroopa ja ülemaailmsel tasandil.

Tingimused maaelu arendamiseks Iirimaal on regionaalselt, sotsiaalselt ja kultuuriliselt Eesti omadest küllaltki erinevad, kuid kokkupuute punkte on sellegi poolest küllaga ning teineteiselt õppida on mõlemal poolel ning on loodud sidemed võimalike koostööprojektide arendamiseks.

Eestist osales õppereisil 19 inimest: 8 Põhja-Harju Koostöökogu, 6 Kodukant Läänemaa ja 5 Nelja Valla kogu tegevuspiirkonnast.

Koostööprojekti sisu ning tegevustega on võimalik tutvuda SIIN.

Kodukant Läänemaa liikmed käisid õppereisil Pärnu- ja Viljandimaal

19 .- 20. septembril toimus Kodukant Läänemaa liikmete ja teiste maaelu huviliste õppereis Pärnu- ja Viljandimaale.

Kokku külastati 2 päeva jooksul kümmet LEADER objekti: Oidrema külaselts, Tamme talu ürdiaed, Kapteni talu kalakohvik, Allikukivi veinimõis, Süü Ää Mahenäksi vabrik, Tõrva Veemõnula, Tõrva Raadio, Leiger LK OÜ, Võhma Valgusevabrik ja Konna maja - Türi Kogukonnaselts.

Andi Kivinukk'i (NordEstNõva MTÜ) meelolukaid reisimuljeid saad lugeda meie kodulehelt https://kklm.ee/.../toimus-oppereis-parnu-ja-viljandimaale/

“Arukad külad, nutikad kogukonnad” koostööprojekti motivatsioonipäevak toimus seekord Kodukant Läänemaa tegevuspiirkonnas

“Vabaühendused loodusturismi vedajatena” kandis nime koostööprojekti “Arukad külad, nutikad kogukonnad” kolmas motivatsioonipäevak, mis toimus Kodukant Läänemaa tegevuspiirkonnas 24.septembril.

Huvilised Nelja Valla Kogu, Põhja-Harju KK ja Kodukant Läänemaa tegevuspiirkonnast said tutvuda kohalike vabaühendustega, kes on endale hingeasjaks võtnud kohaliku looduse säilitamise, tutvustamise ja külastajate koolitamise. Päeva jooksul külastati Silma Õpikoda, mille tegevusi tutvustas üks eestvedajatest Marko Valker. Tuuru karjamõisas said huvilised tutvuda kogukonna tegevustega ning loodusturismi võimalustega. HEKSO Treehouses näitas nutikaid majutuslahendusi ning päeva lõpus kohtuti Matsalu Loodusfilmide Festival / Matsalu Nature Film Festivali eestvedaja Silvia Lotmaniga , kes rääkis festivali korralduse ajaloost, tänapäevast ning tulevikust.

Koostööprojekti järgmised motivatsioonipäevakud toimuvad juba järgmisel aastal.

Motivatsioonipäevak toimub LEADER koostööprojekti “Arukad külad, nutikad kogukonnad”
raames ning seda viivad ellu MTÜ Põhja-Harju Koostöökogu, MTÜ Nelja Valla Kogu, MTÜ
Kodukant Läänemaa.
Motivatsioonipäevakute eesmärgiks on inspireerida kogukondade eestvedajaid, saada uusi
tutvusi ning teadmisi ja vahetada kogemusi.

Rohkem projekti kohta saad lugeda SIIT.

Järgmisel neljapäeval algab kuues Läänemaa Toidunädal

5. - 15. oktoobril toimuva Läänemaa Toidunädala eesmärk on tuua esile Läänemaa toidu, toidutootjate ning - pakkujate kvaliteeti, mis pakub naudingut ning elamust. Lisaks erimenüüdele restoranides saab osaleda üritustel (kontsert-õhtusöögid, söögid koos koolitusega jne).
Kuu aega varasemaks toodud üritus on toidukohtade esindajate sõnul hea, sest sügise keskpaik on rikkalik kohaliku tooraine poolest ning samuti saab osaliselt pikendada ka suvist hooaega.
Erimenüüd Läänemaa tootjate toorainest pakuvad 17 toidukohta üle Läänemaa ning lisaks on võimalus osaleda mitmel üritusel. Saab õppida traditsioonilise rukkileiva valmistamist Nõva Break leivakojas kui kuulata ans. Väliharfi nautides Läänemaa maitseid restoranis Bergfeldt. Saab matkata nii Einbi metsas kui ka Kõmsil, õppida hapendamist Tuuru karjamõisas. Tegevust jätkub kõigile.Läänemaa Toidunädalal osalevad: Rado Restoran Haapsalu, Müüriääre kohvik, Nõva Mõisa Kohvik, Noarootsi Lokaal, restoran Von Gernet, Dirhami kalakohvik, Blu Holm resto, Herman Bistroo&Baar, Kongo restoran, restoran Bergfeldt, Palivere söögituba, Roosta resto, Hapsal Dietrich, Tuuru karjamõis, Nõva Break leivakoda, Hanila laulu-ja mänguselts, KIIL Sushibaar, Österby Sadamaresto, Puhvet Kapp, Meraki resto, Puise Nina Külalistemajaja Oru O.T.T.Üritus on ka osa Loode - Eesti elamusfestivalist „Porikuu”, mis pakub erinevaid elamusi Pealinnast Haapsaluni välja ning toob palju külastajaid meie piirkonda.
Täpsema programmiga saab tutvuda kodulehel www.laanemaatoit.ee/läänemaatoidunädal2023 ja facebooki lehel Läänemaa Toidunädal.

Homme algab Loode - Eesti elamusfestival "Porikuu"

30. septembril saab meeleoluka alguse tänavune Porikuu festival, mis toob oktoobrikuu vältel rohkelt avastamisrõõmu pakkuvaid kohalikke elamusi Lääne- ja Harjumaa paikades, kuhu tavakülastaja igapäevaselt ei satu. Avapidu on mõeldud kogu perele ja kulmineerub Eesti ning tõenäoliselt kogu maailma suurima kummikudiskoga.

Tänavu juba kuuendat korda toimuv Porikuu festival pakub oktoobrikuu jooksul üle 65 erineva sündmuse nii kultuuri-, toidu-, looduse-, spordi- kui meisterdamishuvilistele. “Põhjust sügisel Loode-Eestit uudistama tulla on, sest kavast leiab midagi igale maitsele. Väärib äramärkimist, et meil on väga palju tervele perele mõeldud sündmusi ning võib julgelt tulla suure pundiga, sest paljud neist on sümboolse tasu eest või suisa tasuta,” kommenteerib tänavust sündmustesarja festivali projektijuhi Karet Schönberg.

Schönberg toob välja, et lisaks arvukatele sündmustele toimub sel aastal esmakordselt põnev Loode-Eesti Porikuu kummiku geopeituse mäng, mille peaauhinnaks on Michelin Guide 2022 ja 2023 poolt soovitatud elamusrestorani Lahepere Villa 100-eurone kinkekaart.

Eelmisel aastal meelitas Porikuu Loode-Eestit avastama üle 7000 huvilise nii Eestist kui välismaalt. Festivali kava ja täpsema info leiab festivali kodulehelt www.porikuu.ee.

Täiskasvanud Õppija Nädal Läänemaal

11. – 22. oktoober toimub traditsiooniline Täiskasvanud Õppija Nädal (TÕN), mida koordineerib ETKA Andras koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga.

TÕNi raames toimub erinevates Eestimaa paigus arvukalt täiskasvanuharidust populariseerivaid ning õppimisvõimalusi tutvustavaid tegevusi.

Ka Läänemaal tähistame TÕN nädalat. Erinevaid töötubasid ja infotunde ning muul viisil täiskasvanud inimest uusi asju õppima meelitavaid tegevusi leiad siit :https://docs.google.com/…/1iEtOlTddFmhRoVAxZ1Ib…/edit…

SA Läänemaa ootab kandidaate aasta isa 2023 konkursile!

Avatud on konkurss Läänemaa aasta isa 2023!

Kandidaate saab esitada 20. oktoobrini meiliaadressile info@laanemaa.ee või paberkandjal aadressile Sihtasutus Läänemaa, Karja 27, 90502, Haapsalu linn, Läänemaa.

Aunimetuse Läänemaa aasta isa andmise eesmärk on väärtustada tublisid Läänemaa isasid. Läänemaa aasta isa tiitli saab isa, kes väärtustab pere ja kodu, ning kuna aasta isa tiitel on ühiskondlik tunnustus, vaatame esitatud kandidaatide puhul ka seda, mida see tubli isa ühiskonnale andnud on. Kandidaat peab olema Eesti Vabariigi kodanik ja Läänemaa elanik.

Tutvu tingimuste ja täpsemate detailidega maakondliku tunnustamise teemalehel Aasta ISA.

Eesseisvad sündmused:

30.09 - 31.10.23 elamusfestival Porikuu
2.- 6.10.23 Ettevõtlusnädala Läänemaal koolitused
5.-15.10.23 Läänemaa VI Toidunädal
9.10.23 Mahepõllumajanduse Koostöökogu: Infopäev "Väikepõllumajandustootmine turule", zoomis
9.10.23 Infovebinar "Rahvusvaheline ökomärgis Green Key", zoomis
11.- 22.10.23 Täiskasvanud Õppija Nädal