UUDISKIRI 2/2025

view this in your browser

Kodukant Läänemaa avas 3 kuuga 4 taotlusvooru kogusummas 962 739 €

Kui varasemalt on Kodukant Läänemaa rakendanud vaid LEADER meedet, siis käesoleval perioodil jagatakse tegevuspiirkonna strateegiliste eesmärkide elluviimiseks ka Euroopa Sotsiaalfond+ vahendeid.

Meede 4 „Sotsiaalteenuste arendamine” taotlusvoor oli avatud 29.01.-11.02.2025. Vooru esitati 12 taotlust, millest 11 läbis tehnilise kontrolli. Tehnilise kontrolli läbinud projektidest esitati 1 Lääne-Nigula, 1 Vormsi ja 2 Lääneranna vallast ning 3 Haapsalu linnast. 4 projekti olid maakondlikud. Tehnilise kontrolli läbinud taotluste toetussumma on 52 449,48 eurot. Projektitaotlusi hindab KKLM juhatuse poolt moodustatud hindamiskomisjon koosseisus Maila Pardla, Ingrid Danilov, Larissa Mandel, Vilvi Maiste ja Agnes Kurvits. Projektide hindamine kestab kuni 21. märtsini, lepingud tegevuste elluviimiseks sõlmitakse hiljemalt aprilli alguses.

LEADER meetmete taotlusvoorud olid avatud detsembris ja veebruaris, vastavalt “Ettevõtluse arendamise” meede ja “Elukeskkonna arendamise” meede. Mõlema vooru mahuks oli 399 094 eurot ja taotletav kogusumma kahe vooru peale ligi miljon eurot. Ettevõtluse arendamise meetmesse laekus 22 taotlust ja elukeskkonna arendamise meetmesse 16 taotlust. Meede 1 hindamine lõppes 27. veebruaril ning meede 2 hindamise tähtaeg on 22. aprill. Rahastusettepaneku saavate projektide nimekirjad avalikustatakse veebilehel www.kklm.ee
“Uue perioodi algus on olnud väljakutsete rohke nii taotlejatele, KKLM tegevmeeskonnale kui ka hindajatele. Suurim muutus on lihtsustatud kulumeetodi rakendamine, mis nõuab juba taotlemise hetkel tegevuste ja kulude täpsemat põhjendamist,” selgitas tegevjuht Liis Moor uue rahastusperioodi üht olulisemat muutust.
Pärast taotlusvoorude lõppu viib tegevmeeskond läbi tagasisideküsitlused nii taotlejate kui hindamiskomisjoni seas, et kaardistada kitsaskohad, mis vajavad parandamist. Eesmärgiga muuta protsess sujuvamaks ja taotlejatele veelgi selgemaks plaanitakse kohandada nii meetme sisu kui taotlusvormide ülesehitust.
Täiendavalt LEADER ja Sotsiaalfondi meetmetele rakendas Kodukant Läänemaa Horisont Euroopa koostööprojekti PREMIERE raames ka Algrahastuse meedet (Seed-Funding Initiative), mille eesmärgiks on testida algrahastuse mõju ettevõtete ja ühingute osalemisele uustulijatena Horisont Euroopa raamprogrammi mitme osapoolega (MA) koostööprojektides. Voor oli avatud 1. detsembrist 14. veebruarini ning taotlemine oli avatud Euroopa Liidu üleselt. Laekus 27 taotlust kuuest riigist, sh üks taotlus Eestist. Märtsis toimub taotluste hindamine ning toetuslepingute sõlmimine. Taotlusvooru maht oli 50 000 eurot ning toetuse summa kuni 6 000 eurot.
Testimise tulemusena esitab Kodukant Läänemaa 2026. aasta märtsis Euroopa Komisjonile juhendmaterjalid algrahastuse meetme rakendamiseks.

“Üheks pudelikaelaks on kindlasti lõpp-kasusaajate julgustamine selliste mastaapsete projektidega liituma. Väikestel ettevõtetel ja mittetulundusühingutel, kes ei ole varem ehk kuulnudki Horisont Euroopast võib küll olla piisav ekspertiis, kuid puudub enesekindlus ning oskused partnerluse sõlmimiseks ja rahvusvahelises konsortsiumis osalemiseks,” kommenteeris meetmespetsialist Maarja Pikkmets hiljuti lõppenud vooru väljakutseid.

Läänemaa kohaliku toidu veebileht saab uue näo

MTÜ Kodukant Läänemaa on alustanud Läänemaa kohaliku toidu veebilehe (www.laanemaatoit.ee) uuendamist, et muuta see kasutajasõbralikumaks ja informatiivsemaks. Uuendatud veebileht hakkab täitma mitmeid olulisi funktsioone, et tutvustada piirkonna rikkalikku toidupärandit. Eesmärk on koondada ühte kohta info kohalike tootjate, söögikohtade ja toidusündmuste kohta. Lisaks lisatakse veebilehele retseptid, lood ja videod, samuti ingliskeelne platvorm välisturistidele.
Veebilehe uuendamise protsessiga tegeleb projektijuht Elisabet Mast.
Elisabet töötas viimased kaks aastat ministeeriumis avalike suhete nõunikuna ning enne seda vedas Läänemaal mitut turismiga seotud projekti. Sinna hulka kuulus kaks LEADER koostööprojekti, mille käigus korraldas kahel aastal Porikuu festivali ning arendas Loode-Eesti turismiasjaliste võrgustikku. ,,Olen suure osa oma elust elanud maal ning aasta tagasi kolisin perega taas maapiirkonda. Mulle on alati olnud südameasjaks, et elu väljaspool linna püsiks elujõulisena ning oleks inimestele atraktiivne. Sestap tunnen ka suurt heameelt, et saan taas Kodukant Läänemaaga seotud olla."

Uuendatud kohaliku toidu koduleht peaks kasutajale kättesaadav olema alates käesoleva aasta juuni lõpust.

Külalised Soomest

Jaanuari lõpus külastasid meid Eesti Leader Liidu eestvedamisel Soome LEADER tegevuspiirkonna - Ravakka - juhatuse ja tegevmeeskonna liikmed. Näitasime neile Kodukant Läänemaa piirkonna projekte ning Leader Liit tutvustas LEADERi toimimist Eestis.

Maikuu lõpus on toimub meie piirkonna kogukondade eestvedajatele ja noorteliidritele õppereis Ravakka piirkonda.

Põhja-Harju, Läänemaa ja Nelja Valla kogukonnad planeerivad jätkuprojekti "Arukad kogukonnad"

Põhja-Harju Koostöökogu, Nelja Valla Kogu ja Kodukant Läänemaa on alustanud ettevalmistusi uueks koostööprojektiks, mis kannab nime "Arukad kogukonnad". Projekt on jätk varasemale edukale projektile "Arukad külad, nutikad kogukonnad" ning selle eesmärk on tugevdada kogukondade vahelist koostööd ja edendada arukate lahenduste kasutuselevõttu maapiirkondades.

Tingimusel, kui järgmine üldkoosolek projekti heaks kiidab käivituvad tegevused juunis 2025 ning lõpevad detsembris 2027.

Projekti "Arukad kogukonnad" raames on planeeritud mitmekülgsed tegevused, mille eesmärk on kogukondade arengu toetamine ja parimate praktikate levitamine. Tegevuste hulka kuuluvad teemapäevad, kus igal partneril on võimalus korraldada kolme aasta jooksul kuni kolm üritust, külastades edukaid kogukondi ja jagades kogemusi. Teemapäevade fookuses on erinevad valdkonnad, alates kogukonna turvalisusest kuni külamajade isemajandamiseni, ning igale üritusele oodatakse 10-20 osalejat.
Lisaks korraldatakse õppereise nii Lätti, et tutvuda sealsete arukate külade lahendustega, kui ka Eestis, et külastada aktiivseid kogukondi väljaspool projektipartnerite piirkonda. Need reisid võimaldavad osalejatel laiendada silmaringi, vahetada kogemusi ja tugevdada võrgustikke. Projekti sujuva kulgemise tagamiseks toimuvad regulaarsed juhtmeeskonna koosolekud ning projekti lõpetab seminar, kus võetakse kokku tulemused ja kogutakse ideid tulevasteks projektideks.

KOP koputab taas

Kohaliku omaalgatuse programmi (ehk KOP-i) 2025. aasta esimesse vooru taotluste esitamine toimub e-toetuse keskkonnas 03.03 kuni 03.04 kell 16.30.

Kevadvooru eelarve on 21 300 eurot. Üleriigilise infopäeva (13.03.2025 kell 14.00) zoomi-lingi, määruse, hindamiskriteeriumid, nõuded taotlejale, korduma kippuvad küsimused jm leiad SA Läänemaa kodulehelt laanemaa.ee/kop.

Tule ka nõustamisele!

Eesseisvad sündmused:

märts 25 KKLM ÜLDKOOSOLEK
13.03.25 KKLM ühine teatrikülastus
24.-25.04.25 Agroturismi ettevõtjate seminar Hiiumaal
26.04.25 Üle-Eestiline kalasadamate päev
6. - 10.05.25 KKLM liikmete õppereis Poola