Covid-19 on esitanud meile kõigile väljakutse, kuidas sotsiaalselt distantseerudes siiski ühenduses olla, üksteist toetada ja positiivset meelt säilitada. Kodukant Läänemaa on ikka aastas leidnud mõned korrad, et oma liikmeid kokku tuua, kuid möödunud aastal oli see keerukas ja üsna tõenäoline, et selline olukord veel mõnda aega kestab. Sestap püüame teid omavahel ühenduses hoida, jagades teiega meie liikmete lugusid.
Vetkool mootorratta külgkorvis
Läänemaal saab loomaarstid kokku lugeda kahe käe sõrmedel ja jääb veel mõni vaba kohtki üle. OÜ Vetapteek omanik ja loomaarst Marika Malmet on üks nendest suure südamega inimestest Läänemaal, kes on pühendanud oma elutöö loomade abistamisele. See teekond sai alguse juba päris pisikesest plikapõlvest peale, kui Marika ema vetarstina töötas ja mootorrattal patsientide juurde sõitis. Kui sai soetatud külgkorviga mootorratas, hakkas Marika emaga kaasas käima ja sestpeale on loomade abistamine olnud osaks tema elust. Esimesel katsel Marika soovitud erialale ülikooli sisse ei saanud, kuid töötas siis aasta veterinaaria teaduskonnas laborandina ja proovis järgmisel korral uuesti – siis sai juba õpingutega alustada. Peale lõpetamist suunati ta Läänemaale Lenini-nimelise kolhoosi peavetarstiks, kus pidi tegelema suurloomadega kuni kolhoosi lõppemiseni 90-ndate algul. Pärast kolhoosi avaneski kohe võimalus saada Wiedemanni tänavale vetapteegi juhataja kohale. Samal ajal jätkas Marika ka valla vetarstina.
Konkurents tagab kvaliteedi
Kui toimusid erastamised, võttis Marika nõuks vetapteek kogu kupatusega ära osta. Sellest suurest otsusest möödus eelmine aasta 25 aastat ja kuigi Covid-19 oli tähistamisele seadnud omad piirangud, tõmbas Marika kaasa endale nö koroonaülikonna selga, sõitis autoga tulede vilkudes ringi ja viis kõikidele asjaosalistele lilli.
Kui Marika oli kuus aastat oma vetapteeki vedanud, juhtis ta lähedane sõber tähelepanu asjaolule, et asjad ei edene. Nii tegigi Marika koos perega järgmise olulise otsuse sellel teekonnal – kolis oma ettevõtmise Posti tänavale ja avas loomakliiniku.
Konkurentsi pärast Marika ei muretse, sest loomaarste on ikka vaja ja praegu on Läänemaa omad igaüks ka oma nišši leidnud. Konkurents on vajalik, et hoida taset ja samal ajal tähendab piisavate arstide olemasolu, et on aega iga patsiendi jaoks ning pole tarvis karta läbipõlemist.
Marika sõnul on Haapsalu Loomakliinik rohkem nagu perearstikeskus loomadele. Nõuetele vastav kliinik, kuhu patsiendid kohale tuuakse ja kus kõik esmatasandi protseduurid professionaalselt ära toimetatakse. Nagu perearstide puhul ikka, siis spetsiifilisemate ja keerukamate probleemidega tuleb loomad edasi suunata.
Oma töös hindab Marika kõige enam, et saab inimestega suhelda, kui planeeritud raviskeemid töötavad ja loomad ning nende omanikud on rõõmsad. Looma paranemine sõltub 70% tema omanikust – seepärast on väga oluline olla loomaomanikule toeks, anda aega, et vastata küsimustele ja selgitada kõike lähemalt.
Seda, kui palju loomi Marika on terveks ravinud, ta ei oska öelda. „Pole kuskile üles märkinud,“ mõtiskleb Marika: „aga küllap on neid ikka omajagu.“
Marika kodus elab 13-aastane kass Osvald, kes võttis Marika oma inimeseks täiesti omal algatusel. Esiti hakkas kiisu kliiniku ukse taga käima, siis puges juba tuppa diivanile ning kui ta haigeks jäi, siis hoidis Marika teda ravi ajal kodus ja nii see läkski.
Hea võimalus toetada Läänemaa inimesi
Vetapteek astus Kodukant Läänemaa liikmeks umbes kümme aastat tagasi, et olla rohkem kursis sellega, mida meie ettevõtlikud inimesed teevad. Kuna Vetapteek tegutseb Haapsalus, siis rahastuse leidmine ei olnud kindlasti eesmärk. „Kodukant Läänemaa pakub võimalusi kohtumiseks erinevate inimestega, tutvuda erinevate kohtade ja ettevõtmistega,“ põhjendab Marika, mida organisatsiooni kuulumise juures hindab. Liikmeks olemine annab võimalusi suhtlusteks hoopis teiste valdkonna inimestega ja avardab seeläbi ka silmaringi.
„Mind ikka hämmastab, kui tublid meie inimesed on!“ räägib Marika õhinal ning lisab, et tänu sellele infoväljale on ta palju teadlikum sellest, mis Läänemaal pakkuda on. Sedasi on tal võimalik näiteks ka oma ostud niiviisi soetada, et toetada rohkem ikka oma piirkonna ettevõtjaid. Ka Loomakliinikus saab näiteks osta koeramaiuseid, mis on Läänemaal toodetud.
Oma kodukandi inimeste ja ettevõtluse toetamine on Marika jaoks väga oluline ning sedasi püüab ta ka oma tegudes käituda – ostes võimalusel ikka kohalikku ja andes võimaluse Läänemaa inimestele end teostada.
Kui Sinagi tunned, et tahaksid ennast teistele liikmetele lähemalt tutvustada, siis võta meiega kindlasti ühendust!
Maarja Pikkmets
LEADER projektijuht