5. detsembril Haapsalu Kutsehariduskeskuses toimunud pidulikul Kodukant Läänemaa aktus–õhtusöögil kuulutati välja Läänemaa Aasta Küla ja Aasta Külaliigutaja 2024. Konkursi eesmärk on tunnustada külasid ja eestvedajaid nende panuse eest kogukonna ja elukeskkonna arendamisesse, jagada laiemalt häid kogukonna toimimise praktikaid, aidata kaasa maaelu positiivse maine kasvule ning teadvustada üldsusele maa- ja külaelu olulisust Eestis.
Kokku esitati Läänemaa Aasta Küla tiitlile kolm nominenti – Lääne-Nigula valla Oru külade kant ning Rälby ja Suuremõisa küla Vormsi saarelt.
Läänemaa Aasta Küla 2024 tiitli pälvis 15 külaga Oru piirkond. Oru piirkonna arengule on suure tõuke andnud Linnamäe Arenguselts, mille tegevused hõlmavad alates piirkonna ajaloo talletamisest, koolituste läbiviimisest kuni mahukate arendusprojektide juhtimiseni välja. Külaliikumise stabiilsus põhineb paljude inimeste vabatahtlikkusel ja pingutusel – kord kvartalis kohtutakse piirkonna külade ümarlaual. Ühistegevusena korraldatakse Linnamäe kontsertide päeva ja üleriigilist Maal Elamise päeva. Iganädalane ORU OTT toob kokku kohalikud tootjad ja tarbijad, sügis-talvel lisandub Oskuste OTT, mis keskendub teadmiste ja kogemuste jagamisele. Oru koostöömudel on inspireeriv näide ka teistele piirkondadele, mistõttu võõrustatakse sageli huvigruppe üle Eesti.
Läänemaa Aasta Külaliigutaja konkursile esitati viis nominenti – Helina Laht, Kahro Tall, Karmen Lints, Küllike Valk ja Svea Stamberg.
Tiitli pälvis kümme aastat Ridala ja Martna koguduste õpetajana tegutsenud Küllike Valk. Külliki paistab silma oma hoolivuse ja kogukonda ühendava tegevusega. Ta on korraldanud üritusi eri vanuserühmadele, alates noortelaagritest kuni eakate jututubadeni. Tema eestvedamisel toimuv Porikuu sügislaat on saanud Martna piirkonna oodatuimaks sündmuseks. Samuti on Küllike loonud Martna kogukonnakohviku, muutes tühjana seisnud kolhoosisööklasse hubase kogunemispaiga, kus igaüks tunneb end oodatuna ja hoituna.
Aasta Küla ja Külaliigutaja valis komisjon, kuhu kuulusid Haapsalu linna, Lääne-Nigula valla, Vormsi valla, Kodukant Läänemaa, Sihtasutus Läänemaa ja Külaliikumine Kodukant esindajad. „Komisjonil ei olnud otsuse tegemise üldse kerge, sest kõik külad ja külaliigutajad on omal moel erilised ja silmapaistvad,“ tõdes Kodukant Läänemaa tegevjuht Liis Moor. „Konkursi eesmärk ei ole valida lihtsalt „kõige-kõigemat“, vaid tuua esile, kui palju inspireerivaid ja aktiivseid kogukondi ning eestvedajaid meie piirkonnas on,“ lisas Moor.
Fotod: Silver Raidla