Hosby küla
Vormsi saarel asuv Hosby küla on hea näide ärkavast külast. Suurimaks arengutõukeks on olnud 2016. aastal külla paigaldatud elekter ja internet. Kui enne seda jäi Hosby tee äärde ainult paar elektrita majapidamist, siis tänaseks on külas 7 omanäolist maja ning seal toimetab aktiivselt kokku u 25 inimest. 2020. aastal loodud Hosby Külaseltsi eestvedamisel tähistatakse üheskoos Jüriööd, Volbriööd, Jaanituld ja Muinastulede ööd. Traditsiooniks on saanud ka küla kevadine talgupäev, mille raames taastati sellel aastal võssa kasvanud ajalooline matkarada Skärestain rändrahnu juurde. Eriti uhked on külaelanikud aga taastatud Hosby lautrikoha üle, kus on nüüdseks 8 paadikohta ja veeskamise võimalus. Külatee ääres tervitavad külastajaid aga omanäolised postkastid, iga kast oma maja värvi ja nägu. Küla päris lõpus, otse mererannal asub aga Hosby Päkapikumaja kämping, kus on tunne, et oled jõudnud muinasjutumaale.
Puise küla
Haapsalu linnas, Matsalu kaitsealal asuvas Puises on igal sammul tunda ajaloolise kaluriküla tegusat toimekust. Külas on 64 püsielanikku, suvel lisandub ligi 200 suvekodu omanikku ja suvitajat. 2000. aastal loodud külaseltsi poolt korraldavate traditsiooniliste ürituste hulka kuulub “Puise päev”, mille käigus muuhulgas matkatakse talust tallu. Külaellu on uudsust toonud sündmused „Puise laps“, „Puise laste suvelõupidu“ ning Puise suurpõgenemise mälestussündmus. Küla inimesed hindavad kõrgelt oma ajalugu, välja on antud raamatud “Puise Õuest õue” ning „Puise lood“. Küla bussiootepaviljon on tänaseni külarahvale kokkusaamise ja külajutu ajamise kohaks, rajatud on raamatutuba-linnuvaatlusplatvorm ning ujumiskoht. Puises tegeletakse kalanduse, põllu- ja loomapidamisega, Puise Nina külalistemaja ja Kultuuriküün on populaarsed suursündmuste korraldajate kui ka matkajate seas.
Rõude küla
Lääne-Nigula vallas, Haapsalu-Laiküla maantee ääres asuva Rõude küla süda on vaieldamatult selle külamaja, mis on teenuskeskuseks ka mitmetele ümberkaudsetele küladele. Maja tegevusi veab eest 2006. aastal loodud Rõude Küla Selts. Külamajas on võimalus külastada raamatukogu ja spordisaali, rentida ruume, kasutada erinevaid iluteenuseid, pesta pesu ning kasutada inva nõuetele vastavat dušširuumi. Rõude külamajas kootud kaltsuvaibad on tuntud kogu Eestis ja kaugemalgi. Lisaks traditsioonilistele üritustele nagu emadepäev, vabariigi aastapäev ja jaanituli oli 2022. aasta suvi Rõudes suurte kontsertide päralt.
Valla kaasava eelarve abil on loodud lastemänguväljak ning alustatud on külamaja ümbruse korrastamisega.
Rõude külamajas unistatakse suurelt – plaan on spordisaal muuta kasutuskõlbulikuks ka talvehoojal ning käima panna köök, kus saaks pakkuda cateringi teenust.