Oru piirkonna külad

15 külaga Oru piirkond asub endise Oru valla territooriumil. Piirkonna arengule on andnud suure tõuke Linnamäe Arenguselts, mille algatas 2016. aastal missioonitundega kohalik ettevõtja. Arenguseltsi tegevused hõlmavad kõike alates piirkonna ajaloo talletamisest, koolituste läbiviimisest kuni mahukate arendusprojektide juhtimiseni välja – koostöös omavalitsusega valmis näiteks Maali üürimaja ja Oru Kultuurisaal.

Piirkonna tugevuseks on motiveeritud ja kirglikud eestvedajad. Kord kvartalis toimuv külade ümarlaud koondab erinevaid külasid ja huvigruppe, et tagada omavaheline tõhus koostöö. Nii ei sõltu külaliikumise stabiilsus vaid ühe inimese jaksust, vaid põhineb paljude inimeste vabatahtlikkusel ja pingutusel.

2018. aastal algatatud Linnamäe kontsertide päev on jõudnud kõikidesse Oru kandi küladesse ning mõned külad on juba uuel ringil. Igal reedel toimuval ORU OTTil kohtuvad ümberkaudsete külade tootjad ja tarbijad, et vahetada omavahel kaupu ja teenuseid. Sügis-talvisel perioodil lisandub kauplemisele Oskuste OTT, kus jagatakse teadmisi ja kogemusi. Ühiselt piirkonnaga osaletakse igal aastal üleriigilisel  Maal Elamise päeval.

Koostöös ja ühiseid üritusi ellu viides on nii mõnigi Oru kandi küla oma teotahte üles leidnud ning külategemistele jalad alla saanud – Jalukse küla suvepeod, Vedra küla jaanituled, Kärbla küla kinogaraaž, Soolu küla kontserdid ja kultuuriüritused, Seljaküla suitsusaun ja Keedika kontserdid jne. Viimastel aastatel on märkimisväärselt kasvanud huvi Oru koostöömudeli vastu ning tihti võõrustatakse huvigruppe üle Eesti.

Rälby

Rälby küla asub Vormsi põhjaosas, olles üks saare 14 säilinud külast ning uhke oma pika ja mitmekesise ajaloo üle. Juba enam kui 20 aastat on Rälby külaselts järjepidevalt tegutsenud, pakkudes regulaarseid tegevusi ja üritusi nii oma kogukonnale kui kogu saarele.

Küla keskmes on külamaja, mis pakub kogunemispaika ja on oluline ka kriisideks valmisolekus. Lisaks külamajale on Rälbys saare ainus tuuleveski, mis toimib suvisel ajal väikese muuseumina, pakkudes külastajatele võimalust tutvuda küla ajaloo ja käsitööga. Küla on säilitanud oma unikaalse ajaloolise ilme ja „vabaõhumuuseumi“ tunde – elumajad ja hooned on hoolikalt taastatud ning Rälby visuaalne identiteet toetab Vormsi kultuurilist omapära.

Rälby külaseltsi hästi toimiv kommunikatsioon ja kontakt arendusorganisatsioonide ning omavalitsusega on loonud tugeva koostöösuhte nii saarel kui ka väljaspool.

Suuremõisa

 Suuremõisa küla asub Vormsi saarel ning selle ajalugu ulatub 17. sajandisse. Suuremõisa külas on märkimisväärne arengupotentsiaal: uued elanikud ja noored pered on toonud külla uut energiat, mis on hästi sulandunud küla pikaajaliste traditsioonidega. Külas puuduvad ametlikud struktuurid nagu külaselts või külavanem, kuid toimiv ja usaldusväärne suhtlusvõrgustik hoiab elanikke ühenduses – hoolimata sellest, et küla ei kasuta kodulehte ega sotsiaalmeediat.

Kohalik MTÜ Vormsi Kra:m edendab kohalikku väiketootmist ja puhta toidu väärtustamist. Küla elanikud on ka ettevõtlikud – pakutakse mitmeid teenuseid, alates autoremondist kuni puutöö ja elektritõukerataste laenutamiseni. Kavandamisel on multifunktsionaalne töökoda, et tuua need teenused veelgi paremini kogukonna ja saare inimestele kättesaadavaks.

Suuremõisa teeb tihedat koostööd omavalitsuse ja teiste piirkonna organisatsioonidega, sealhulgas osutatakse talvel lumetõrjeteenust ja arendatakse turismi. Peamise eesmärgina järgneva viie aasta jooksul nähakse küla elukeskkonna ja teenuste edasiarendamist ning koostööd saare teiste külade ja kogukondadega, et säilitada kohalik kultuuripärand ja elavdada majanduselu Vormsi saarel.