Aasta külaks 2021 sai Viskla küla

posted in: Uudised | 0

18. juunil toimus Vabaõhumuuseumi Kolu kõrtsis külade suurpäev. Meeleoluka koosviibimise käigus anti Harjumaal Kose vallas asuvale Viskla külale üle Aasta küla tiitel.

Läänemaa aasta küla – Soolu

Auhinda oli üle andma tulnud hindamiskomisjoni esimees Jüri Ratas, kes ütles, et konkursil osalenud viisteist küla näitasid, et Eesti külaelul on tulevikku. „Eesti küladel on elujõulisust. Komisjoniga külasid külastades nägime palju rõõmsaid ja positiivseid inimesi. See käik oli nagu viieteistkümne väga huvitava raamatu lugemine.“ Ühtlasi andis Jüri Ratas maaeluministrile edasi sõnumi, et käesolevat konkursi tuleb kindlasti jätkata.

Ka maaeluminister Urmas Kruuse kinnitas külaelu jätkusuutlikust. „Vahel loen jutte sellest, kuidas maaelu on hääbumas. Pean tunnistama, et kuigi oleme eestlastena suured muretsejad, siis konkursi raames erinevaid külasid väisates ei kohanud ma ühtegi mureliku kogukonda. See näitab, et nende külade eestvedajad on suutnud tekitada midagi meie jaoks väga erakordset. See väärib tunnustust. Nagu ütlevad ka laulusõnad, kõik on kunagi saanud alguse külast! Sügav kummardus kõigile kogukonna inimestele.“

Sel aastal valiti konkursi raames koostöös Eesti Puitmajaliiduga esmakordselt välja ka parimad külades piirkonna ajaloolist mälu kandvad ja kogukonda ühendavad puitkonstruktsioonil hooned. „Meie puitmajade ehitamise traditsioon on aastatuhandeid vana ja see on kindlasti asi, mida tuleb hoida au sees. Lisaks asub enamus meie tootmistest maapiirkondades ning enamus meie töötajaid elavadki külades. See on meie võimalus toetada külaelu, et see püsiks,“ ütles  Eesti Puitmajadeliidu esindaja Ragner Lõbu. Parimate puithoonete auhind anti välja kolmes kategoorias. Parimaks renoveerimisprojektiks osutus 1860. aastal ehitatud  Käru kirik, parima renoveeritud eramu tiitliga pärjati Leevaku endise meierei juhi elumaja ning parimaks uusehitiseks sai Nasva Küla Seltsi algatusel rajatud klubihoone-restoran.

Aasta küla valiti sel aastal üheksandat korda. Esmakordselt selgitati Aasta küla sel korral välja hindamiskomisjoni  ja rahva hääli ühendades.  ERR Menu portaalis toimunud rahvahääletuse käigus anti oma lemmikküladele kokku üle 14 000 hääle.

Aasta küla konkursi peaauhinnaks on juhtmevabade aiatööriistade komplekt Husqvarnalt ning Aasta külas hakkab lehvima ka Riigikogu esimehe poolt kingitud Pika Hermanni tornis olnud EV riigilipp.

Hindamiskomisjoni kuulusid  Riigikogu esimees, Maaeluministeeriumi, Rahandusministeeriumi, Eesti Leader Liidu, Põllumajandusuuringute Keskuse, Maaelu Edendamise Sihtasutuse, Eesti Linnade ja Valdade Liidu, Maalehe, Eesti Külaliikumine Kodukant ja Aasta küla 2019 esindajad.

Fotod: https://www.meelikyttim.com/Events/Aasta-K%C3%B5la-2021/n-j8n9vP/

Fotograaf: Meeli Küttim