2. – 6. juulil toimus koostööprojekti „Arukad külad, nutikad kogukonnad“ raames õppereis Taani, et tutvuda sealse eesrindliku külaga – Torup. Meie võõrustajaks oli kohalik LEADER tegevusgrupp Gribskov-Halsnæs.
Muljeid õppereisist pajatavad Põhja-Harju Koostöökogu osalejad Bärbel Salumäe ja Gerli Lehe:
Bärbel Salumäe:
„Mul oli ääretult hea meel saada kutse LEADER Põhja-Harju tegevusgrupi kaudu õppereisile Taani. Õppereisi põhifookuses olid arukad külad, mida saime oma silmaga näha ja käega katsuda, sõna otseses mõttes. Meil oli võimalus ka inimeste kodudesse sisse astuda ja näha, kui kvaliteetselt saab maja ehitada ka jätkusuutlikult ning seda elu ka nautida!
Taanis on üks väga eeskujulik, inspireeriv, targalt toimetav küla Frederiksværk linna lähedal, mille eestvedajad on läbi LEADER programmi kirjutanud viimase 10 aasta jooksul üle 100 projekti! Nii küla kogukonna jaoks kui ka mitme väikeettevõtte alustamiseks.
Aga mida tähendab siin “Arukas Küla”? Üldse mitte tehnoloogilist arengut, vaid hoopis isemajandavat, jätkusuutliku ning loodusele võimalikult väikese kahjuga toimetamist.
Kogukonnaaiad, kogukonnaga ühisalade loomist nii lastele kui täiskasvanutele, loodust säästev majaehitus jne.
Oli väga inspireeriv näha, kuidas ettevõtted ja kogukond omavahel on nii tugevalt seotud, käivad käsikäes ehk suhtumine, kus mõlemad töötavad selle nimel, et kogukond elaks ja areneks.
Gerli Lehe:
„Torupi eestvedajad on oskuslikult sidunud külaelu arendamise ja elujõulisuse ettevõtluse ning kogukonna inimeste oskustega. Külas toimivad edukalt vanemate algatatud koolid ja lasteaiad. Palju tehakse vabatahtlikkuse alusel – näiteks iga reede on üks lapsevanem abiks koristamisel, ja igal vanemal on kohustus käia kaks korda aastas lastehoius vabatahtlikuna tööl.
Kogukond on soetanud maad, et rajada teine ökoküla, kus sarnaste mõtteviisidega inimesed saavad elada. Iga ehitatav maja on unikaalne ja kokku on lepitud, et kasutatakse keskkonnasäästlikke materjale. Elanikud omavad vaid maja alust maad, kõik muu aia-ala on ühiskasutatav. Kogukonnal on ühine kogukonnaaed, kus kõik hoolitsevad aia eest ja jagavad saadusi.
Tänapäeval toetavad külaelu väike kool, lasteaed, rahvamaja, kirik, kohvikud, kauplused, pagariäri ja kunstnikud. Kogukonnakeskuse välisseinale on LEADER toetusega ehitatud 8 meetri kõrgune ronimissein, mis on leidnud tihedat kasutust.
Toetusega on rajatud rattahoiuruum, väikekontor ja töökoda rataste remondiks ning hoolduseks. Lisaks on kogukonnal ühine tööriistakuur, kus ei ole vaja kõigil osta tööriista, mida võib laenata, kui vaja.
Külaplats ja mänguväljak on laste paradiis, kus tasakaalukalt saab end proovile panna ja kus kõik ei ole liiga turvatud (mõistuse piires)“
Kodukant Läänemaa piirkonnast osales 6 inimest.
Koostööprojekti „Arukad külad, nutikad kogukonnad“ partnerid on Kodukant Läänemaa, Põhja-Harju Koostöökogu ja Nelja Valla Kogu.