Läänemaa kohaliku toidu spetsialistina alustas Jaan Kelner

posted in: Uudised | 0

Kohaliku toidu spetsialisti ülesandeks on Läänemaa väiketootjate, -töötlejate ja toidukäitlejate võrgustiku arendamine eesmärgiga aidata kohalikel toidutootjatel jõuda tarbijani ning muuta Läänemaal toodetud toit tuntumaks.

Oma kogemus õpetab

 “Elades viimased 13 aastat Läänemaal ja maakohas olen ise puutunud algusaegadel kokku paljude selliste imelike probleemidega, et kohaliku toidu hankimine on suhteliselt keeruline tegevus – ise ma eriline toidukasvataja ja loomapidaja pole olnud ja ega kõike ise naturaalmajanduse korras teha ei suuda ka… aga veider oli koguaeg maalt linna poodi toidu järele sõita,” ütles Jaan rääkides oma kogemusest kohaliku toodangu hankimise osas.

“Seni, kuni oma “kodustatud” talunikke ei oma, ei ole ka mingit erilist muud valikut. Samas kogu info hankimine selle kohta, kelle käest midagi saab, oli aga suhteliselt keeruline tegevus. Eriti, kui oled kaua aega ära olnud ja paljusid selle valdkonna inimestest ei tunne. Lisaks on eestlane suhteliselt kinnine inimene ning alguses vaadatakse ikka väga imelikult ja kahtlustavalt, kui keegi talu värava taha tuleb ja küsib, et ega teil miskit äkki pakkuda ei ole. Asi võttis aega umbes  viis aastat, enne, kui osagi toidukraamist õnnestus ümbruskonnast hankima hakata,” lisas Jaan.

Värske maakonna toiduvaldkonna arendaja sõnul on samade probleemidega kokku puutunud paljud, nii kohalikud elanikud kui ka söögikohad ja tahaks, et igaüks ei peaks seda teed üksinda ja iseenese tarkusest proovima läbi käia. Seetõttu on soov, et saaksime seda teha ühiselt ning üksteist aidates ja nii, et see oleks kasulik mõlemale poolele – nii tootjale kui ka tarbijale.

Jaani sõnul on maakonnas olemas ka väga palju mikrotootjaid, kes kasvatavad taimi ja marju või valmistavad toite ja hoidiseid rohkem hobi korras, mitte oma põhitegevusena. Tihti aga juhtub seda, et oma ja oma pere tarbeks saab kõike seda vahetevahel liiga palju – tahaks ka neile anda võimaluse oma tooteid teistega jagada.

 

Vajadus kaasata toiduvaldkonna teadmistega inimest arendustegevusse

Kodukant Läänemaa kuulutas eelmise aasta lõpul välja konkursi Läänemaa toiduspetsialisti ametikohale eesmärgiga anda hoogu juurde toiduvaldkonna arengule Läänemaal. „Nägime, et pinnas on väga soodne – ettevõtjate valmisolek koostööd teha ja ühiseid väljundeid otsida on suur.“ Kodukandil on täna võimalus seda tegevust toetada. “Maapiirkonna arendusorganisatsioonina on meie eesmärk elavdada ettevõtlust maal, kaasates selleks nii suur- kui väiketootjaid. Kasu väljendub tootjate käibe kasvus ja kohalike elanike ning ettevõtjate võimaluses tarbida rohkem kohalikke saadusi,” selgitas Kodukant Läänemaa juhatuse esimees Merle Mäesalu.

Kandidaatide hulgast valikut teha oli keeruline, kuna kõik kolm on toiduvaldkonnas väga head ja kogenud spetsialistid. “Otsustasime Jaani kasuks, kuna tema kirjeldatud kohaliku toidu kättesaadavusega seotud probleemid ja vajadused olid kõige rohkem läbimõeldud. Jaanil oli ka palju ettepanekuid ning ideid, kuidas projektiga edasi minna,” selgitas Mäesalu projektijuhi valikut. Esialgu sõlmitakse projektijuhiga leping aastaks, kuid kohaliku toidu teemaga on kavas jätkata ka edaspidi.

 

Algus juba olemas

Toiduspetsialistina ei alusta Jaan tühjalt kohalt. Ette on valmistatud põhjalik eeltöö planeeritud tegevuste osas, mis käesoleva aasta jooksul tuleb ellu viia. Plaanis on ellu kutsuda nii toidutootjatele kui kohvikutele-restoranidele suunatud koolituste ja koostööürituste sari, mille raames saavad ettevõtjad tuttavamaks ja vahetada omavahelisi kogemusi ning õppida ka teiste kogemustest nii Eestis kui välismaal.  Kavas on Läänemaa toidutootjate info ja toodangu ülevaate loomine veebis, messide külastused ning kohalikku toitu tutvustavad üritused.

Kodukant Läänemaa tegevjuht Ene Sarapuu kiitis tehtud valiku heaks. „Meie eesmärk kohaliku toidu valdkonnas on see, et kohalik toodang jõuaks kohalike inimesteni ja meie söögikohtadesse. Läänemaal on väga palju ka mahetoodangut mis on väga kvaliteetne ja hea ning väärib laiemat tutvustamist. Siin on võimalik kaks osapoolt kokku viia ja loodetavasti sünnib sellest viljakas koostöö. “

Ettevõtted ja teised valdkonnast huvitatud saavad kohaliku toidu teemaarenduse infoväljas olla läbi maakonna toiduvaldkonna infolisti, millega saab liituda kirjutades oma soovist meiliaadressil laaneliider@kklm.ee.  Samuti lisatakse toimuvate ürituste info Kodukant Läänemaa kodulehele ja Facebooki lehele.