LINC jättis endast märgi

posted in: Uudised | 0

10.-12. septembrini toimus Pärnus X Rahvusvaheline LINC konverents, mis tõi kokku üle 350 delegaadi 17-st riigist.
LINC (LEADER-inspired Network Community) on kohalike tegevusgruppide iga-aastane kohtumine, mis hõlmab endas seminare, õppereise ja spordivõistlusi.
LINC’i algatajateks olid 2010. aastal Austria, Saksamaa, Soome ja Eesti, kuid konverentse on peetud praeguseks kaheksas riigis. Eestis toimus konverents teist korda, esimene kord võõrustas Eesti Euroopa kolleege 2012. aastal Tartus.
LINC 2019 peakorraldajaks oli  Pärnu Lahe Partnerluskogu, partneriteks Rohelise Jõemaa Koostöökogu, Mulgimaa Arenduskoda, Kodukant Läänemaa, Eesti Leader Liit ja Põllumajandusuuringute Keskuse maaelu võrgustikutöö osakond.

Konverents algas piduliku rongkäiguga mööda Pärnu rannapromenaadi, millele järgnes avatseremoonia sõnavõttude ning esitlustega Strand Spa ja Koverentsihotellis. Et eriliselt tähistada LINC’i kümne aasta täitumist ja jätta sellest maha püsiv märk, istutati rongkäigu lõpul Rannaparki esimene LINC õunapuu. Õunapuu istutasid Pärnu linnapea Romek Kosenkranius ja Kai Kalmann Maaelu ministeeriumist.
Lisaks istutati veel üheksa õunapuud – üks igal õppereisil.
Juubelikonverentsi muutis eriliseks veel seegi, et esmakordselt osalesid LINC 2019 konverentsil täiendavalt 40 Euroopa maanoort, kes esitasid konverentsil oma maaelu edendamisele suunatud deklaratsiooni ning tutvustasid oma tegevusi ja rolli LEADER kontekstis.

Teine konverentsipäev viis delegaadid laiali korraldavate tegevusgruppide tegevuspiirkondadesse. Kodukant Läänemaa piirkonnas toimus kaks õppereisi: “Looduslähedane elu – ajalugu, matkad ja hobused” ning “Järgne oma kutsumusele – kanep, teater, klaas ja vibulaskmine”. Esimene õppereis toimus Lääneranna vallas, kus külastati Lihula varemeid ning muuseumi, Massu ratsaklubi, Salevere Loovkoda ning matkarada ja Matsalu rahvuspargi külastuskeskust. Teine õppereis toimus Lääne-Nigula vallas, kus tutvustati Tammejuure Mahetalu tegevusi, Saueaugu Teatritalu, U-Stuudiot ja vabatahtlikku päästekomandot Paliveres. Õppereis lõpetati Kullametsas Lääne Vibulaskjate juures.
Õhtu lõpetas kontaktseminar Klaara-Manni puhkekülas.

Kolmas päev viis konverentsil osalejad Tori põrgusse, kus ootas ees LEADER triatlon, mille käigus ühe võistlusalana ületati ajutine ujuv sild üle Pärnu jõe. Lisaks triatlonile võtsid meeskonnad mõõtu ka tuletõrje olümpia aladel ning hobuse rakendamisel.
Päev jätkus Strandis, kus toimus ELARD CLLD seminar, millele järgnes pidulik lõputseremoonia Pärnu Kontserdimajas. Lisaks sõnavõttudele ning muusikalistele- ning tantsulistele etteastetele said osalejad nautida Kodukant Läänemaa poolt spetsiaalselt LINC 2019 konverentsi tarvis valminud näitust “Rabad”, mille fotode autoriks hobifotograaf Meelis Võsu.

Täpsemalt programmi, osalejate ning seminaride kohta saab lugeda konverentsi kodulehelt: https://linc2019.eu/