Algas Aasta Küla 2017 konkurss – Läänemaalt osaleb Kirbla küla

posted in: Uudised | 0

Aasta Küla – märkamis- ja märkimisväärselt ühtehoidvat, avatud ja ettevõtlikku maakogukonda valitakse tänavu juba seitsmendat korda – alates 2005, üle aasta.

Nii väärika avalöögi nagu tänavu, saab konkurss esimest korda – Aasta Küla 2017 algas Toompea lossist: kolmapäeval, 19. aprillil võõrustasid konkursil osalevate külade esindajaid Riigikogu esimees Eiki Nestor ja Kodukandi toetusrühma juht Riigikogus Tanel Talve.

Külaliikumine Kodukant, Aasta Küla konkursi ellukutsuja ja korraldaja, soovib senisest enam motiveerida sellel osalevaid külasid koostööle – nii omavahelisele kui ka koostööle meedia ja riigiga. Tänavusel konkursil osaleb nii neid külasid, kes tähistanud 500 sünnipäeva kui ka 25 aastat tagasi loodu; on väikesi ca poolesaja elanikuga kogukondi kui ka pea pooletuhandelise rahvaarvuga paiku. On nii mereäärseid kui metsakülasid, nii neid, mis asuvad suurte linnade külje all kui ka neid, kellest lähim bussipeatuski jääb kümnekonna kilomeetri kaugusele. Edukas ja jätkusuutlik küla on avatud, kohanemis- ja õppimisvõimeline kogukond, sõltumata vormist – asukohast, elanikearvust, vanusest. Eriti praegusel haldus- ja välispoliitiliselt keerukal ajal on just koostöö see, mis aitab muutunud oludega kohaneda ning jätkusuutlikult edasi toimetada.

Aasta 2017 kõige tunnustustväärivama Eesti küla valib välja seitsmeliikmeline komisjon, mida traditsiooniliselt juhib Riigikogu esimees ja kuhu kuuluvad Maaeluministeeriumi, Siseministeeriumi, Eesti Maaomavalitsuste Liidu, Maainfokeskuse, Maalehe ning eelmise Aasta Küla – Saaremaa Leedri – esindaja. Mais, juunis, juulis külastatakse kõiki külasid ja kogukond saab võimaluse ennast tutvustada.

Oma lemmiku 15 küla hulgast saab valida ka rahvas: traditsiooniliselt teeb Kodukant ses osas koostööd Terevisiooniga, kus Aasta Küla kandidaate tutvustakse.

Traditsiooniline on Aasta Küla koostöö Lipuvabriku, Eesti Pagari ja Maalehega.

Aasta Küla 2017 kuulutab Riigikogu esimees Eiki Nestor välja 4. augustil kell 19 Eesti Külade XII Maapäeval Vana-Võidus.

Kodukant Läänemaa, Aasta Küla konkursi koordinaator Läänemaal, on esitanud käesoleval aastal konkursile Kirbla küla. Läänemaalt esitati konkursile kaks küla – Kirbla ja Üdruma, mille seast Kodukant Läänemaa juhatus valis kandidaadi.  

Kirbla küla mainitakse esimest korda 1518. aastal Läänemaa vakuraamatus Kirpevere nime all. Külas toimetavad aktiivselt Kirbla külaselts, EELK Kirbla Püha Nikolause kogudus ja Kirbla Maanaiste Seltsing. Külas toimub traditsiooniline külapäev, koostöös aidatakse korraldada iga-aastast rattakrossi Marimetsa Kapp, korraldatakse heategevuslikku jõululaata ja võetakse osa Lihula Kohvikutepäevast. Ühiselt hoitakse korras nii küla haljastus, kui arendatakse edasi Kirbla rahvamaja, kuhu on plaanis hankide köögitehnika ja korraldada kokanduskursusi ja tervisepäevi. Edukalt on läinud osavõtt üle-eestilisest talgupäevast „Teeme ära“ ning on korrastatud selle raames Kasari jõe äärset ujumiskohta.

Kirbla elanike arvates on küla erilisus selles, et nõukogude pärandiga külast, kus on vähe põlistalusid, on suudetud edasi areneda ning kogukonda elavdada. Siin elavad toredad ja tegusad inimesed, kes löövad kaasa aktiivselt kohalikel üritustel ja hoiavad kodukohta. Toimetavad mitmed organisatsioonid, kes on alati valmis koostööks ja ühisettevõtmisteks.

Konkursil osalevate küladega saab põhjalikumalt tutvuda Kodukandi kodulehel https://kodukant.ee/aasta-kula/aasta-kula-2017/