Septembris avanes Kodukant Läänemaa meeskonna liikmel võimalus osaleda Islandil kolmel päeval kestnud õppereisil, kus tutvuti seitsme erineva organisatsiooni tööga. Kohalike vabaühenduste, nagu Women’s Rights Association, Human Rights Centre, Allmannaheil (Islandil vabaühendusi ühendav liit), SEEDS (vabatahtlik keskkonnaorganisatsioon), Islandi Punane Rist, Stigamot (seksuaalvägivalla ohvrite nõustamiskeskus) ja Hringurinn (naiste ühing lastehaigla toetuseks), tegevused peegeldasid selgelt Islandi tugevat pühendumist võrdõiguslikkusele ja haavatavate gruppide kaitsele.
Islandi võrdõiguslikkuse tiitlist hoolimata on suurem vastutus haavatavate gruppide eest seismisel siiski jäänud just vabaühenduste õlule. Nende organisatsioonide juhtimist iseloomustab kaasav ja lineaarne lähenemine, kus otsused tehakse ühiselt ja arutelu teel. Just kaasamise väärtust näeme ka Eestis kasvamas, kuid ühiskonna ja rahastuse erinevuste tõttu on selle süsteemi täielik rakendamine Eestis veel kaugel.
Kodukant Läänemaa, kelle missiooniks on Läänemaa maaelu ja külade säilimine, nägi õppereisil mitmeid võimalikke rakendatavaid ideid. Eriti väärtuslikuks peeti vabatahtlikkuse suuremat kaasamist kohalikesse tegevustesse ja võimalusel lineaarse juhtimisstiili rakendamist mittetulundussektoris, mis võib tugevdada kogukondade võimekust kriisideks valmistumisel. Kodukant Läänemaa soovib lähiaastatel pühenduda kriisivalmiduse tõstmisele nii mittetulundusühingutes, kohalikes omavalitsustes kui ka eraettevõtluses, toetades seeläbi oma sihtgruppide vastupidavust ja valmisolekut.
Ehkki Islandi mudel pole täielikult rakendatav, andis reis uusi ideid ja inspiratsiooni Kodukant Läänemaa tegevuste arendamiseks.