Läänlased käisid Eesti Külade Parlamendis

posted in: Uudised | 0

Läänemaa delegatsioon osales 6.-7. augustil Nelijärvel Eesti Külade XIV Maapäeval, mida nimetatakse ka külade Parlamendiks. Kohal oli ligikaudu 200 külaliigutajat üle Eesti, keda oli tervitama tulnud president Alar Karis. „Külahulle“, nagu meid hellitavalt nimetas Eesti Külaliikumise Kodukant juhatuse liige ja päevajuht Tanel Talve, oli tervitama tulnud ka regionaalhalduse minister Riina Solman, maaeluminister Urmas Kruuse ning siseminister Lauri Läänemets. Kõigi sõnum oli sarnane – külad ja külainimesed on olulised, maal on hea olla ning elu maal saab ainult paremaks minna.

Läänemaa delegatsioon ja president Alar Karis XIV Maapäeval

Sel korral soovisid korraldajad, kelleks oli Kodukant Harjumaa, saada vastuseid kolmele küsimusele:

  1. Mida saab teha riik, s.o Riigikogu, riigiasutused, valitsus selleks, et elu maal edeneks?
  2. Mida saab/peab tegema kohalik omavalitsus, et elu maal edeneks?
  3. Mida saad teha sina ise, s.o külaselts, maakondlik Kodukant ja/või katusorganisatsioon Eesti Külaliikumine Kodukant, et elu maal edeneks?

Kõikide töötubade ettepanekud pandi hääletusele, mille tulemusena selgus pingerida ja kaheaastane tegevusplaan kõigile kolmele eespool nimetatud tasandile. Tulemused on siin: https://kodukantharjumaa.eu/wp-content/uploads/2022/07/XIV-Maap%C3%A4eva-tulemused.pdf . Ministritega lepiti kokku, et kahe aasta pärast, kui toimub XV Külade Maapäev Võrumaal tehakse revisjon ja vaadatakse, mis tegevusplaanist tehtud, mis tegemata.

Sarnaselt eelnevatele Maapäevadele oli kõigil delegatsioonidel võimalus tutvuda külaelu-oluga. Meie valisime Lehetu küla, endises Nissi, praeguses Saue vallas. Saidafarmi omanik ja juhataja Juhan Särgava tutvustas mahetootmise eripärasid, millest jäi kõlama, et ajad on rasked (kallinenud sisendhinnad) ning tööjõupuudus. Külalislahke peremehena pakkus Juhan meile Saidafarmi teada-tuntud toodangut, aga tõeliseks üllatuseks olid erimaitselised kuivatatud juustukrõpsud.

Samas külas tegutseb juba aastaid Seve Ehitus OÜ, kus valmistatakse n.ö rätsepatööna  hoonete ilmastikukindlaid karkasse. Enamus toodangust läheb ekspordiks, toodetakse nii era- kui avalikus kasutuses olevaid hooneid vastavalt tellija soovile. Ka selles ettevõttes oli esimeseks palveks meile, et saadaksime neile töökäsi.

Lehetu külaseltsis ootas meid lõunasöök ja samas tutvustas endine külaseltsi juhatuse liige, nüüdseks külamajas oma catering-firmale ruume rentiv Kaijaliina Saun kogukonna tegemisi. Hea oli kuulda, et pärast seda, kui külamaja sai Leader toetuse abil uue välisviimistluse ning uued aknad, tõusis seltsimaja külastatavus nii laste kui täiskasvanute hulgas – kaasaegne keskkond on oluline. Rõõmu ja südame soojaks tegi seegi Kaijaliina seletus, miks ja kuidas ta on Lehetu külla tegutsema jäänud. Ta on nimelt lapsest saati vanematega kogukonnaelus kaasa löönud ja talle väga meeldib, kui saab oma kodukohas ühildada nii töö kui seltsielu.

Kaks päeva Nelijärvel olid täis huvitavaid kohtumisi, vestlusi ning rõõmsat meelelahutust. Õhtul mängis tantsuks „meie enda“ Väliharf ning eriti meeleolukaks kujunes spontaanne ühislaulmine viiuli ja lõõtsa saatel.

Sel korral esindasid Lääne maakonda üheksa kogukonna eestvedajat ja külaliigutajat. Kahe aasta pärast on võimalus kõigil huvilistel kohtuda külaliigutajatega üle Eesti Külade Parlamendis Võrumaal.

Merle Mäesalu
MTÜ Kodukant Läänemaa
Juhatuse esimees